banner15

UHİM: Bangladeş'teki idamlar siyasi

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi Bangladeş'teki Rahman Nizami'nin idam edilmesine tepki gösterdi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, "idam kararlarının hukuki değil siyasi olduğu açıkça görülüyor" denildi.

UHİM: Bangladeş'teki idamlar siyasi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM), geçtiğimiz günlerde Bangladeş'te idam edilen Cemaat-i İslam lideri Rahman Nizami'nin idam edilmesiyle ilgili bir basın bildirisi yayınladı.

UHİM bildirisinde "Bangladeş'teki yargılamalar, isminde “uluslararası” ifadesi yer alsa da hiçbir uluslararası boyutu olmayan göstermelik mahkemelerde yapılıyor. Dolayısıyla idam kararlarının hukuki değil siyasi olduğu açıkça görülüyor" denildi.

Bangladeş'teki idamların zamanına dikkat çeken şu ifadelere yer verdi:

"Böyle bir zeminde, Bangladeş’teki idamlar ne anlama geliyor? Pakistan, Hindistan ve Bangladeş’te etki gücü yüksek köklü bir İslami hareket olan Cemaat-i İslami sindirilerek siyasi ve toplumsal alanın dışına mı itilmek isteniyor?

Arap Baharı sürecinde Müslüman Kardeşler’e karşı yürütülen ve bazı Arap ülkelerinin de Batı ile birlikte saf tuttuğu operasyonun bir benzeri bu kez Cemaat-i İslami için mi yürütülüyor?

Hindistan kendi hinterlandında İslami bir oluşumun varlığına mı tahammül edemiyor? İngiltere, sömürge faaliyetleri ile yüzyıllardır bu coğrafya üzerinde kurduğu hegemonik ilişkiyi zedeleyecek bir oluşumu her zaman yaptığı gibi yerli statüko eliyle mi ortadan kaldırmaya çalışıyor?

ABD son yıllarda gözünü diktiği bölgedeki zengin petrol/doğalgaz rezervlerine hakim olabilmek için bölgede istikrarsız bir zemin mi oluşturmayı hedefliyor? Mısır’da halkın genel kabulünü alan Muhammed Mursi yönetimini demokratik bulmayan ABD ve Avrupa, Bangladeş’te katılımın %10 düzeyinde kaldığı bir seçimle işbaşına gelen yönetimi, çıkarları ile örtüştüğü için mi meşru kabul ediyor?"

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 14:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48