banner39

Ulaştırma Bakanı'ndan Ebul Hasan Harakani konuşması

Kars'ta Ebul Hasan Harakani sempozyumuna katılan Ulaştırma Bakanı Arslan, "Ebul Hasan Harakani Hazretleri, Selçuklular'ın Anadolu'ya girişini kolaylaştırmak için Alperenleri ile yola koyulanlardan biri ve Anadolu'ya gelen ilk evliya." dedi

Güncel 27.10.2017, 19:10 28.10.2017, 15:59
Ulaştırma Bakanı'ndan Ebul Hasan Harakani konuşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çeşitli temasları dolayısıyla Kars'ta bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, beraberindekilerle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'na geçerek, burada düzenlenen 3. Uluslararası Ebul Hasan Harakani Sempozyumu'na katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından sinevizyon gösterimiyle süren sempozyumda, Ebul Hasan Harakani'nin hayatından kesitler katılımcılara aktarıldı.

Bakan Arslan, programda yaptığı konuşmada, Harakani Hazretleri'nin Peygamber Efendimizin (a.s) izini takip ederek, insanlığa iyiliği tavsiye edip, kötülükten men için gönülden hicret edenlerden biri olduğunu ifade eden Arslan, "Ebul Hasan Harakani Hazretleri, Selçuklular'ın Anadolu'ya girişini kolaylaştırmak için Alperenleri ile yola koyulanlardan biri ve Anadolu'ya gelen ilk evliya. Memnuniyetimiz mutluluğumuz o ki o mübarek evliyanın Anadolu'da ayak bastığı ilk toprak Kars'tır. Bu toprakların Müslüman, yurt kılınması için de müritleriyle düşmana karşı savaşırken şehit düşen o zat, Alperen, Ebul Hasan Harakani'dir." diye konuştu.

"EBUL HASAN HARAKANİ'Yİ YETERİNCE BİLMİYORUZ"

Arslan, Mevlana Celaleddini Rumi ve Bediüzzaman Said Nursi'nin kaynaklarında ve sohbetlerinde Ebul Hasan Harakani'den övgüyle söz ettiğinin bilindiğini anımsattı.

Mevlana'nın Ebul Hasan Harakani ile ilgili sözlerine değinen Arslan, "Bin yıldan fazla bu coğrafyaya gelmiş Müslümanlığın bu coğrafyaya gelmesine, yolunun açılmasına vesile olmuş ve bin yıldır da bu coğrafya da maneviyatıyla hamilik eden Hazreti Mevlana tarafından her platformda her ortamda övgüyle benim hocamdır dediği Ebul Hasan Harakani'yi biz doğrusu yeteri kadar bilmiyoruz, yeteri kadar anlatmıyoruz ve ya anlatamıyoruz." ifadesini kullandı.

Alimlerin, sofilerin talebe olabilmek için hocalarının dizlerinde 50 yıl geçirdiğini anlatan Arslan, insanların günümüz teknolojisinde her gün 50 saniye ayırarak, internetten her şeyi görme imkanını bulduğunu kaydetti.

Bakan Arslan, öğrenmenin bu kadar kolay olduğu zamanda ilmin kıymetinin bilinmediğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlmin önemi gelecek nesillere aktarıldığı zaman önümüz daha aydınlık, daha güzel olacak. Bu hayattan bir çok ulema geldi, geçti. Beş önemli, köşebaşı ulema sayılırsa bunlardan biri Ebul Hasan Harakani'dir ve yeteri kadar tanınmıyor. Bu millet 15 Temmuz'da olduğu gibi, 100 sene önce Kars'ın kurtuluşu, Sarıkamış şehitleri dahil olmak üzere, bin yıldır bu coğrafyada maneviyatını çok güçlü tutabiliyorsa, yedi düvele karşı istiklalini ve istikbalini korumak adına millet olma şuuruyla meydanlara inebiliyorsa, işte o sağlıklı konmuş köşe taşlarından kaynaklanıyor. Rabbim onların hepsinin mekanlarını cennet eylesin, bizleri de onların şefaatine mazhar eylesin."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?