banner15

Ulucanlar UNESCO'ya ev sahipliği yapacak

Başkentteki Ulucanlar Cezaevi'nin, UNESCO tarafından düzenlenecek bir toplantıya ev sahipliği yapacağı bildirildi

Ulucanlar UNESCO'ya ev sahipliği yapacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Açık Hava Sineması'nda, Karakucak Güreşleri ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Tiryaki, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmesi için Altındağ Belediyesine devredilen ve toplam 35 bin metrekarelik alana sahip Ulucanlar Cezaevi'ndeki çalışmalarla ilgili bir soru üzerine, cezaevinin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Ulucanlar'ın kültür ve sanat evine dönüştürüleceğini söyledi.

Ulucanlar'ın çok büyük bir kültür sanat kompleksi olacağını belirten Tiryaki, ''Belediye tamamen kendi imkanlarıyla yapıyor. Ankara Valiliğimiz de katkıda bulunuyor. Bütçesinin yüzde 80'ini belediye imkanlarıyla karşılıyoruz. Hiçbir kuruluştan destek almadık. Sineması, tiyatrosu, sanat sokağı ve toplantı mekanları içinde olacak. Birleşmiş Milletler, 'Ulucanlar Cezaevi çalışmaları biter mi' dediler. Biz de 'çalışmalar nisan ayında kesin bitecektir' diye söz verdik. UNESCO, toplantılarını orada yapacak'' dedi.

Başkentte kültür ve sanat faaliyetlerinin yapılacağı mekan sıkıntısı yaşandığını belirten Tiryaki, ''Ankara gerçekten bir başkent gibi yapılandırılsaydı Türkiye'de 81 vilayete örnek olurdu. Ankara'da kim spor yapıyor. Ankara'da her çocuğun spor yapması lazım, 6 yaşına gelen her çocuğun yüzme dersi alması lazım. Okula giden her çocuğun tiyatroyla, sinemayla tanışması lazım. Ankara'da kaç kişi hayatında operaya gitmiştir, kaç kişi tiyatroya gitmiştir? Bu bölgenin, Ankara'nın yaşanabilir şehir olması için buradaki insanların sanatla, şiirle, edebiyatla, resimle, müzikle çocukken bağ kurması lazım'' şeklinde konuştu.

''AVRUPA'DA BÖYLE BİR KOMPLEKS YOK''

Tiryaki, başkentte sanata olan ilginin az olduğunu, Cumhuriyet döneminde yapılan tiyatro salonlarının bir kısmının da düğün salonlarına dönüştürüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

''Benim bölgemde çocukların yüzeceği bir havuz yok. Ne belediye ne yerel yönetim ne hükümet ne Spor Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları kimse böyle bir şey yapmamış ki. Kaç tanesi sanat sergisini, resim sergisini geziyor, var mı böyle bir alışkanlık? Bunu yapmadığımız sürece bu şehirlerde yaşanmaz. Gidin bunlarla uğraşan insanlara bakın dünyanın bütün ülkelerinde sanat sokakları var. Ulucanlar, çok büyük bir iş. Anlayan insanların söylediğini söylüyorum, İstanbul'da yok, Avrupa'da yok böyle kompleks. Buralarda sanatçı yetişecek, buralarda okuyacak insanlar çıkacak, şair çıkacak.''

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35