banner15

Ulusalcılar kara kara düşünüyor ve soruyor : Erdogan her krizden nasıl güçlü çıkıyor

Erdoğan’ın her krizden güçlü çıkması nasıl mümkün oluyor?  İşte ulusalcıların bu günlerde en çok üzerinde düşündüğü soru.

Ulusalcılar kara kara düşünüyor ve soruyor : Erdogan her krizden nasıl güçlü çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkenin Ulusalcı kanadı sol ana muhalefet kendi içinde koltuk kavgası ile meşgulken iktidarpartisi AK Parti'nin düzenlediği 6. Olağan Büyük Kongre'sinin ihtilaflardan uzak barış ve istikrar içinde gerçekleşmesi sonrası özeleştiri yapmaya başladı.

Cumhuriyet gazetesinin önemli kalemlerinden Kemal Can bugünkü köşe yazısına taşıdığı konu hakkında ciddi sorular soruyor.

Erdoğan'ın 1994’ten bu yana karnesi: 11 seçim ve 3 referandum

19 yıl önce okuduğu şiir nedeniyle siyaset yasağı getirilen Erdoğan, cezaevine girerken "Bu şarkı burada bitmez" demişti. Yüzde 25 oyla İstanbul’a belediye başkanı seçildiği 1994’ten itibaren hiçbir seçimi kaybetmedi. 2002’de oyunu Türkiye genelinde Yüzde 34’e çıkardı, başbakan oldu. 6 genel, 3 yerel, 3 referandum, 1 cumhurbaşkanlığı seçim başarısını, 24 Haziran’da yüzde 52.5 oyla yeni sistemin de ilk cumhurbaşkanı oldu.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dış politikadan ekonomiye, adaletten popüler alana kadar her zeminde başarı ile sürdürdüğü çizgisini anlamaya çalışan ulusalcılar kuruluşundan itibaren bir yandan dış güçlere karşı “ekonomik savaş” verirken “piyasa ekonomisi” ve “küresel finans düzeni” şartlarına da paralel gitmeye dikkat etti.

"Lütuf düzeni" olarak yaftalanmaya çalışılan politikasına eleştiri yaparken "krizlere hem ihtiyaç duyuyor hatta bizzat üretiyor hem de krizleri büyük bir imkân olarak kullanmayı biliyor." diyen köşe yazarı aynı yeteneği ana muhalefetin neden yapamadığını da anlamaya çalışıyor.

 “Her şey onun yüzünden oldu” diyenler ve “Her şeyi ancak o çözebilir” diyenler

Erdoğan’ın her krizden güçlü çıkması nasıl mümkün oluyor

Can bu soruya şöyle cevap veriyor:

Bu sorunun cevabı ikiden çok daha fazla. Siyasal, toplumsal, ekonomik, kültürel veçheleri olan çok karışık bir mevzu. Ancak, bu yazı bağlamında, Erdoğan’ın seçilmiş olduğu makam dolayısıyla yapmak zorunda olduğu görevleri bile bir lütuf haline getirebilmesi, önemli bir neden olarak işaret edilebilir. Bu beceriyi besleyen taktik hamlelerden en belirleyicisi de, bilinçli olarak müdahale geciktirmek, olgunlaşana kadar hamle bekletmek. 
Bu taktik hamleyi destekleyen ve Erdoğan’ın çok güvendiği iki önemli muhalefet hastalığı ise, abartı ve kısa menzil aceleciliği. Zaten kötü olan bir şeye felaket demek, beklenen olumsuzluğa dikkat çekmek yerine alarm vermek, yapılan her abartı, gerçekte çözüm olmayan hamlelerle kolay “başarıları” mümkün hale getiriyor. Aynı şekilde, siyaset söz konusu olunca kritik noktaların tek olayla birdenbire gecilmeyeceği de kabullenilemiyor. Ne yazık ki, siyaset hayat kadar hızlı değil.

Ulusalcı kanadın Erdoğan'ın başarısını kabullenmeme inadından vazgeçip biran önce kendi ideallerine bu yöntemleri nasıl uygulayacaklarını düşünmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 10:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Işık
Ahmet Işık - 2 yıl Önce

Az da olsa zeka pırıltısı. Ama inatları hemen bu pırıltıyı söndürüyor

banner39

banner50

banner47

banner48