banner15

Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni

Diyanet tarafından Fatih Camii'nde 6. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni düzenlendi.

Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ülkede belgesiyle birlikte hafız olanların sayısının 150 bine yaklaştığını belirterek, "Amacımız bu sayıyı daha da artırmak. Çünkü 81 milyon nüfusumuz var. 81 milyon nüfusu olan bir ülkede hafızların sayısı daha da artmalı." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Fatih Camii'nde 6. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Erbaş, dünyadaki yarışmalar arasında en hayırlısının Kur'an-ı Kerim'i güzel okumak ve Kur'an-ı Kerim'in hıfzı üzerine düzenlenenler olduğunu söyledi.

Bu yarışmanın tarzının ve hangi konuda yarıştıklarının önemli olduğunu vurgulayan Erbaş, yarışmanın, çocukları ve gençleri Kur'an-ı Kerim'e teşvik etmeyi, Kur'an-ı Kerim'in asırlar boyunca hıfzını, güzel okunmasını geleceğe taşımayı amaçladığını anlattı.

Erbaş, Kur'an-ı Kerim'in, Hz. Muhammed'e verilen en büyük mucize olduğunu aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun hıfzı ve güzel sesle okunması mucizedir. Dolayısıyla Peygamber Efendimize gelen en büyük mucizenin hem hıfz hem de güzel okuma yoluyla insanlar arasında, yeryüzünde yaygınlaştırılması çok önemli bir faaliyettir. Dünyanın pek çok ülkesinde uluslararası Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma ve hafızlık yarışmaları yapılıyordu. Ülkemizde de bugün 6'ncısını yapmış olduğumuz bu yarışmayla hamdolsun en güzel yarışmalardan birisini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Rabb'imiz hafızları vasıta kılarak Kur'an-ı Kerim'i muhafaza ediyor. Dünyada başka hiçbir kitaba nasip olmayacak şekilde, milyonlarca insanın hafızasında Kur'an-ı Kerim başından sonuna kadar yerleşmiş durumda, bu ne büyük bir mucizedir. Ülkemizde belgesiyle birlikte hafız olanların sayısı 150 bine yaklaşmıştır. Amacımız bu sayıyı daha da artırmak. Çünkü 81 milyon nüfusumuz var. 81 milyon nüfusu olan bir ülkede hafızların sayısı daha da artmalı."

6. Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması

"Hafızlık" ve "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma" olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmada, Türkiye, Bangladeş, Fas, Makedonya, Bahreyn, Cezayir ve Irak'tan jüri üyeleri bulundu. Yarışmaya 72 ülkeden 126 kişi katıldı.

"Hafızlık" dalında Türkiye, Suriye, Bahreyn, Bangladeş, Filistin, Libya ve Somali finale kaldı. "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma" dalında ise Türkiye, Pakistan, Almanya, Endonezya, Fas, Filipinler ve Irak finale kalan ülkeler oldu.

Yarışmada dereceye girenler şöyle sıralandı:

"Hafızlık kategorisinde birinci Suriye'den Besil Attal, ikinci Hasan Bedirhan, üçüncü Filistin'den Seher Asmar. Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma kategorisinde ise birinci Furkan Çınar, ikinci Fas'tan Ilıas lamhayaouı, üçüncü Irak'tan Hasan Alaa Sahib oldu."

Programa, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, davetliler ve cami cemaati katıldı.

Derecelerin açıklanmasının ardından jüri üyelerine de plaket takdim edildi.

Ödül töreni, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48