UNESCO'nun Diyarbakır ve Efes kararı yarın

Efes, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili kararın yarın verilmesi bekleniyor.

UNESCO'nun Diyarbakır ve Efes kararı yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Efes ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili kararın yarın verilmesi beklenirken, İstanbul'un da 40. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısına ev sahipliği yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

39. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komite toplantısı, Almanya'nın ev sahipliğinde Bonn kentinde devam ediyor. Toplantıda, Türkiye'den Efes ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" listesine alınıp alınmaması konusu da görüşülecek.

Türkiye'nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Dünya Miras Komitesi'nin, BM'nin ve UNESCO'nun en prestijli ve etkili organlarından birisi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Dünya Miras Komitesi'ne 2013 yılından bu yana 4 yıllığına üye olduğunu aktaran Botsalı, Türkiye'nin UNESCO tarihinde en yüksek oyla komite üyeliğine seçildiğini ve ağırlığı olan bir ülke olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 14:52
banner53
YORUM EKLE

banner39