banner39

Urfa'da Çadır Kentten taşınmalara sosyolojik uyarı

Şanlıurfa'da kira bedelleri ödenerek şehir merkezine yerleştirilen göçmenlerin topluma entegre edilmeden bırakılmasının sosyal dengeyi bozduğuna dikkat çekildi

Güncel 09.05.2019, 10:46
Urfa'da Çadır Kentten taşınmalara sosyolojik uyarı

Şanlıurfa Suruç'taki Çadır Kent Geçici Barınma Merkezi boşaltılmaya başlandı. Çadır Kent'ten ayrılan ailelerin topluma entegre edilmeden ortaya bırakılmasındaki aksaklıklara değinen urfanatik.com.'dan Halil Orhan Aslan, "bugünkü köşesinde, dilenci sayısı ve kontrolsüz gelişen bir gençlikleri var. İş hayatına hazırlanmadan eğitimleri tamamlanmadan halka açık alanlarda gruplar halinde dolaşmaktadırlar. " diyor.

Aslan'ın yazısından dikkat çeken anekdotlar şu şekilde:

Bakın son günlerde iki çadır tamda hayatımızın merkezine oturdu. İftar çadırı ve Göçmenlerin oturduğu çadır kentler.

Önce çadır kentlerden başlayalım. Boşaltılıyor ve burada yaşayan insanlar kira bedelleri verilerek şehir merkezlerine alınıyor. Buna itirazım yok. İtiraz ettiğim baştan savma olması. Bakınız bu insanlar entegre edilmeden ortaya bırakılıyor. Topluma uyum konusunda sorunlar yaşanıyor. Dilenci sayısı ve kontrolsüz gelişen bir gençlikleri var. İş hayatına hazırlanmadan eğitimleri tamamlanmadan halka açık alanlarda gruplar halinde dolaşmaktadırlar. Toplumun bir dengesi var. O denge kaçmak üzere. Çünkü insanların gözüne batıyorlar artık. Bunlara eğitim lazım, iş lazım ve  disipline edilmeleri lazım ama bunlardan nedense kaçınıyoruz. Nereye kadar kaçacağız bilmiyorum ama eninde sonunda sorunlar daha da büyüyerek karşınıza çıkacaktır.

Diğer Çadır’a gelince; Yine iftar sofraları ve baştan sona israf ve gösteriş. Nereden mi biliyorum. Bugün bir olaya şahit olduğum için anlatma gereği duydum. Bir ilçe belediyemiz iftar yemeği veriyor ve yetkililere yakın insanlar ellerinde telefon eş, dost ve akrabalarını arıyorlar. Cümle aynen şu;” Başkan diyor ki kalabalık olsun çadır”. Birkaç fotoğraf sonra başkanın şovu. Buyurun geldiğimiz nokta. Ya bu iftar çadırları yolda kalmış, kimsesiz, evsiz yurtsuzlar içindir. Evinden sırf kalabalık olsun diye çağırılanlar için değildir. Ne yazık ki ibadetimize de riya karıştırıyoruz. Sonrada belediyeye kesilen yüklü faturalar ve ödeyen millet. Yapmayın etmeyin beyler. Yaşanılan her şey bir şekilde geçiyor belki ama, kaybolan inancın ve güvenin geri gelmeyeceğini bilmenin verdiği boşluk dolmuyor bilmem farkında mısınız. Sonra ters gidince de suçlu ya başkaları ya kader ya da dünya.  Oysa ne suçu var onların?

banner53
Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?