Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni

"Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu"nun açılışı için Üsküdar Meydanı'nda tören düzenleniyor

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da toplu ulaşımda önemli bir hat olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye metrosunun açılış töreni gerçekleştiriliyor.

"Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu" olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye metrosunun açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Üsküdar Meydanı'nda yapılıyor.

Alana gelen Erdoğan, araçtan indiğinde yanına gelen bir çocuğu sevdi ve ona hediye verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra protokol ve platformdan vatandaşları selamladı.

Tören İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın konuşmasıyla başladı.

Törene; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı AK Parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı.

16 İSTASYONLU HATTIN UZUNLUĞU 20 KİLOMETRE

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metronun, uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonunun yolcu kapasitesi bin 622. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlayacak hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü elde edilecek. Fren mesafesi kısalacak enerjiden tasarruf sağlanacak.

Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ayrıca hat, Üsküdar'dan Marmaray, Marmaray'dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar'da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.

Hizmete girecek metroyla Sancaktepe'den Üsküdar'a 27, Ümraniye'ye 15, Kartal'a 62, Yenikapı'ya 39, Taksim'e 47, Hacıosman'a 71, Havalimanı'na 71 ve Olimpiyat Stadı'na 81 dakikada ulaşılabilecek.

İnce işleri tamamlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun diğer kısımları ise 2018'in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2017, 15:55
banner53
YORUM EKLE

banner39