banner15

Üst mahkemeden Brunson kararı

Rahip Brunson için üst mahkemeden karar çıktı. Kararda ret verildi

Üst mahkemeden Brunson kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'li Rahip Andrew Brunson'un avukatı tarafından mahkemeye yapılan itiraz üçüncü kez reddedildi. İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi Brunson hakkındaki adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi kabul görmedi. 

İzmir'de ev hapsinde bulunan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un avukatı İsmal Cem Halavurt, ev hapsi ile yurt dışına çıkış yaşağının kaldırılması için üst mahkemeye itirazda bulunmuştu.

Brunson, "Terör örgütleri PKK ile FETÖ/PDY adına suç işlemek'' ve ''devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek'' suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyor. İzmir'de kaldığı cezaevinden sağlık sorunları gerekçe gösterilerek ev hapsine alınmıştı. 
 

TRUMP'UN BRUNSON TWEETİ

ABD Başkanı Donald Trump dün Twitter'dan Türkiye'yi direkt olarak hedef alan bir mesaj yayımlamış, "Türkiye ABD’den yıllarca faydalandı. Şimdi de muhteşem Hristiyan rahibimizi bırakmıyorlar. Kendisinden bizi vatansever bir rehine olarak temsil etmesini istemek durumunda kalıyorum. Masum bir insanın serbest kalması için karşılığında hiçbir şey vermeyeceğiz. Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz" demişti.

Trump'un Türkiye'yi hedef alan tweetleri, Brunson üzerinden Türkiye'yi köşeye sıkıştırma girişimleri olarak değerlendirilyor. Ancak Türkiye'nin, ABD'nin Türk ekonomisinde oluşturmaya çalıştığı olumsuz havayı bertaraf ettiği söyleniyor.

Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gerçekleştirdiği kabine toplantısında Türkiye'nin iyi bir dost olmadığının ortaya çıktığını söylediği belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de kendisine sorulan bir soru üzerine Türkiye ile ilgili açıklamada bulundu. Mnuchin, "Bazı kabine üyelerine yaptırım uygulamaya başladık. Eğer (Brunson'ı) hızla serbest bırakmazlarsa, sizinle de birlikte çalışarak, yapmayı planladığımız daha fazla şey var" dedi.

Washington Büyükelçisi Kılıç, ABD'li Senatör Graham ile görüşmüştü

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD'de Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ile bir araya gelerek, Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Amerikalı papaz Andrew Brunson konusu da dahil ikili ilişkilerin değerlendirildiği görüşme yapmıştı. Görüşmede diplomatik kanalların açık kalması gerektiği vurgulanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 16:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48