banner39

Uygur Türkleri endişeli: Boraltan endişesi yaşıyoruz

Uygur Türkleri Çin'in 'İade Anlaşması'nı onaylamasına tepki gösterirken, Türkiye'nin anlaşmayı onaylama ihtimali için ''Boraltan faciasındaki gibi bir endişe yaşıyoruz'' diyor.

Güncel 30.12.2020, 15:17 30.12.2020, 16:49
Uygur Türkleri endişeli: Boraltan endişesi yaşıyoruz

Türkiye ve Çin arasında 2017 yılında imzalanan "Suçluların İadesi Anlaşması" Çin Ulusal Konseyi tarafından oylanarak kabul edildi.

Bu anlaşmanın Çin tarafınca resmileştirilmesi, Uygur diasporasını endişelendiriyor ama en çok da Türkiye’de yaşayan 50 binden fazla Uygur'u…

'Boraltan faciasındaki gibi endişe duyuyoruz'

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, 1945 yılında yaşanan Boraltan faciasını hatırlatarak Türkiye Meclisi’nin böyle bir anlaşmayı onaylamayacağına inanıyor.

"Doğu Türkistan meselesinde biz de aynı Boraltan faciasındaki gibi bir endişe yaşıyoruz. Çünkü uluslararası ilişkiler, siyasi ve ticari menfaatler ne getirir bunu kimse kestiremez. Her ne kadar Meclis’e ve Cumhurbaşkanına güvensek de ciddi tedirginlik içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıllarda buna benzer söylemler ve eylemler binlerce mazlum Doğu Türkistanlının Avrupa'ya kaçmasına neden oldu. Umarım bu anlaşma kısa süre içerisinde çöpe atılır".

''Türkiye bu anlaşmaya onay verirse muhtemel katliamların altından siyaseten kalkamaz''

Kısa süre önce ‘Kamp ve işkence yok’ diyen Çin’in eğitim adı altında işkence kamplarını kabul ettiğine dikkat çeken Seyit Tümtürk, bu noktada ABD’nin savaşmadan sadece insan haklarını önceliyerek Çin ile ilgili politikalarını desteklediğini ifade ediyor ve benzer kararları dünya ülkelerinden de bekliyor. Doğu Türkistanlı siyasetçi Seyit Tümtürk, Türkiye’nin de bu anlaşmaya onay vermesi halinde, Doğu Türkistanlılara yönelik muhtemel katliamların altından siyaseten kalkamayacağını da sözlerine ekliyor.

Anlaşmanın tarihçesi

14-15 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin'de birçok ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının iştirak ettiği "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu"na katılmıştı. Bu forumdan sadece bir gün önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Türk ve Çin heyetleri arasında ikili görüşmelerde bulunuldu.

Görüşmeler kapsamıda, Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Anlaşması” nı imzaladı.

Ancak bu anlaşmaya rağmen Türkiye, Doğu Türkistan'daki durumdan dolayı endişesini dile getiren tek Müslüman ülke. Ankara son olarak şubat ayında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nde de bu konudaki eleştirilerini ifade etmişti.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?