banner15

Uzun tutukluluk dönemi sona eriyor

Avrupa ve ABD’deki gibi uzun süre tutuklu kalması gerekenler hapiste yatmayacak, elektronik kelepçe ile denetim altında tutulacak.

Uzun tutukluluk dönemi sona eriyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün bir televizyon kanalında katıldığı programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Ceza İnfaz Yasası’nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidileceğini belirten Ergin, elektronik kelepçe kullanılmasını da gündeme getirdi. Yaklaşık 3 yıldır süren Ergenekon davası başta olmak üzere birçok davada tutukluluğun yıllarca sürmesi yoğun eleştiriler alıyordu.

1 Ekim’deki Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış konuşmasında da Cumuhurbaşkanı Abdullah Gül, “Tutukluluk sureleri, fiili mahkumiyete dönmesin” uyarısını yapmıştı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün “Bu eleştirileri, dikkate alıyoruz. Önemli bir yasa değişikliği hazırlıyoruz” diyerek değişiklikleri söyledi.

Buna göre, ABD ve Avrupa’daki gibi tutuklulara elektronik kelepçeli denetim uygulanacak. Böylece ayak bileklerine takılan elektronik bilezikle zanlıların 24 saat boyunca nerede olduğu izlenecek. Zanlılar ihtiyaç olması halinde çağırılacak. Yeri bilindiği için kaçamayacak. Suçlular için hapis cezası yerine ceza süresi kadar okul, hastane, huzurevi gibi kamu kurumlarında çalışma uygulaması getirilecek.

Açık cezaevlerine nakil kolaylaştırılacak. Elektronik kelepçe ve kamuda çalışma uygulamasının iyice dolan cezaevlerini de büyük ölçüde boşaltması bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 13:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
gamze
gamze - 10 yıl Önce

cezaevlerindeki binlerce insanımız afla topluma kazandırılmalı. www.afistiyorum.com

banner39

banner50

banner47

banner48