banner39

Validebağ'a cami gerekiyorsa CHP yapacakmış

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, mahkeme kararı ve Diyanet'in onayıyla yapılacak girişimde Validebağ'da camiyi kendilerinin yapacağını söylerken, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de, bu alanla ilgili ilginç bilgiler verdi. Cami yapılması planlanan alan ise google earth görüntülerinde, site sakinlerinin otopark olarak kullandığı beton bir zemin olarak görülüyor

Güncel 27.10.2014, 16:34 27.10.2014, 17:26
Validebağ'a cami gerekiyorsa CHP yapacakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Üsküdar'da Validebağ Korusu'nun bitişiğindeki arsada cami inşaatına ilişkin, "Eğer mahkeme kararını verir, Diyanet İşleri Başkanı da burada cami yapılacak derse, ben CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak ilan ediyorum. Onlar yapmasınlar bu camiyi, biz yapacağız o zaman" dedi.

Bekaroğlu, Validebağ Korusu girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, buradaki problemin cami meselesi olmadığını, burada kimsenin camiyle ilgili problemi bulunmadığını söyledi.

"AK Partili Üsküdar Belediyesi ve bunun arkasındaki insanlar burada sanki vatandaş camiye karşıymış gibi bir tablo ortaya çıkarıyor" diyen Bekaroğlu, buradaki endişenin koruyla ilgili olduğunu dile getirdi.

Bekaroğlu, insanların polisle karşı karşıya getirildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ne oluyor burada? Eğer siz burada bir ibadethane yapıyorsanız, insanlar niye burada toplanıyor? Niye insanları polisle karşı karşıya getiriyorsunuz? Bunu hükümete söylüyorum. Yazık değil mi bu yağmurda, çamurda bu polis, bu insanlar niye burada toplanmış? Şuradan sesleniyorum. Bir mahkeme kararı var. Bu mahkeme kararına uyun. Bu karar, yürütmeyi durdurma kararı. Bu inşaatı, bu çalışmaları durdursunlar. Mahkeme kararını versin. Eğer mahkeme kararını verir, Diyanet İşleri Başkanı da burada cami yapılacak derse, ben CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak ilan ediyorum. Onlar yapmasınlar bu camiyi, biz yapacağız o zaman."

İnşaat alanındaki gerginliğin giderek büyüdüğünü savunan Bekaroğlu, "Burada sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Bunun sorumlusu Hilmi Türkmen'dir. Kimse cami düşmanı değildir. Biz cami düşmanı değiliz. Halk cami düşmanı değildir. Burada mesele camiye karşı çıkmak değildir" diye konuştu.

Mehmet Bekaroğlu, ana muhalefet partisi olarak inat üzerine iş yapmadıklarını kaydederek, "Biz sorun çözeriz. Gerginliği azaltmak istiyoruz, artırmak değil. Burada insanlar cami düşmanı olarak gösterilmeye çalışılıyor ancak buradaki insanlar yeşile ve koruya sahip çıkıyorlar" dedi.

Yapılması planlanan cami, Validebağ Korusu'nun girişinde ve içinde tenis kortu dahi bulunan sitenin sakinlerinin otopark olarak kullandığı beton zeminli alana yapılacak. (Fotoğraf'ta kırmızı üçgenle belirtilen alan)

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI: CAMİ ALANI KORUNUN DIŞINDA

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Validebağ'da yapılması planlanan caminin arsasında bir tane ağaç olmadığını ve yakın bir zamana kadar buranın site sakinleri tarafından otopark olarak kullanıldığın söyledi. 

Türkmen, Validebağ'da oturan bir vatandaşın 2012 yılında müftülüğe başvurusu üzerine burada bir cami fikrinin doğduğunu anlattı. Vatandaşların cami olmadığı için "bir marketin bordum katında" namaz kıldığını aktaran Hilmi Türkmen, "Biz yapmıyoruz, camiyi o mahallede oturan insanların oluşturduğu sivil bir inisiyatif yapıyor. Belediye bütçemizden buraya herhangi bir ödenek aktarılmadı" dedi. 

Türkmen, caminin Üsküdar Belediyesi'nin tapulu arsasında yapılacağını ve iddia edildiği gibi Validebağ Korusu ile alakasının olmadığını belirtti. "Tapumuzun olması, buranın korunun dışında olması demek. Koruda tapu olmaz, koru SİT alanı" diyen Türkmen, cami inşaatının yapıldığı yeri havadan çekilen fotoğraflarla gösterdi. 

"SİTE SAKİNLERİ OTOPARK OLARAK KULLANIYORDU" 

Caminin korunun dışında, belediyeye ait 1313 ada, 193 parselde yapıldığını ifade eden Türkmen şöyle devam etti:

"Burası planda dini tesis alanıdır. Siteler burayı fiilen haksız bir şekilde otopark olarak kullanmakta ve herhangi bir ücret ödememekteydiler, onları kaldırdık. Cami tam buraya yapılıyor. 1200 metre belediyemize ait tapulu alana. 

300 metrekare cami yapıyoruz. Büyük değil, büyük yapamayız yer büyük değil. (Fotoğrafı göstererek) İşte plan durumu. Yine görüleceği üzere camimizin alanı üçgen, koru ise bu taraf. 

Burada bir tane ağaç yok. İşte bakın cami alanı burası. Caminin alanı beton kaplamadır, asfalt kaplamadır, ağaçla, yeşille otla alakası yoktur." 

İnşaat sürecinde tek bir ağacın kesilmeyeceğini, arsanın kısa bir zaman öncesine kadar otopark olarak kullanıldığını vurgulayan Hilmi Türkmen, caminin yapılacağı parselle ilgili bir mahkeme kararı olmadığını da kaydetti. 

Geçen hafta başka bir parsele ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Türkmen, inşaat çalışmasını protesto eden bazı vatandaşların da ikna olduğunu belirtti. 

KÜÇÜK CAMİLER İÇİN 250 METRE MESAFE ŞARTI 

Resmi Gazete'de haziran ayında yayımlanan Mekansal Planlar Yapı Yönetmeliği'ne göre, mahallelerde küçük camilerin birbirine 250 metre, mescitlerin ise 150 metre uzaklıkta olması gerektiğini belirten Hilmi Türkmen, fotoğraf üzerinde inşaat alanına yakın camileri gösterdi. 

Başkan Hilmi Türkmen, en yakın caminin yönetmeliğe göre belirlenen uzaklığın iki katından fazla olduğunu, diğer 4 caminin de yaklaşık 600-900 metre mesafede olduğunu kaydetti. 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?