banner39

Valilikten belediyelere çöp toplama talimatı

Diyarbakır Valiliği, büyükşehir ve merkez belediyelerine bir yazı yazarak şehirdeki çöpleri toplamaları talimatı verdi

Güncel 30.10.2016, 11:29 30.10.2016, 11:29
Valilikten belediyelere çöp toplama talimatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerine gönderilen bir yazı ile çöplerin toplatılması görevinin belediyelere ait olduğu hatırlatılarak, bu görevin yerine getirilmesi talimatı verildiği belirtildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından, belediyeler tarafından yapılması gereken çöp toplama hizmetinin yerine getirilmediği, bu nedenle vatandaşlarımızın mağdur olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu mağduriyetin giderilmesi adına hizmetlerin aksatılmaması için Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy imzasıyla, 28 Ekim Cuma günü Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ve ilçe belediye başkanlıklarına yazı yazılarak çöplerin toplanmasının belediyelerin görevi olduğu hatırlatılmış ve bu görevin yerine getirilmesi talimatı verilmiştir" denildi.

Açıklamada, belediyelere gönderilen yazıda, çöp yığınlarının halk sağlığını tehdit edecek boyuta geldiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

"İlimiz merkezinde bulunan mahalle, cadde ve sokak aralarında çöp yığınlarının oluştuğu, oluşan bu çöp yığınlarının vatandaşlarımızı ve çevre sağlığını tehdit ettiği görülmektedir. Bu çerçevede çöp toplama ve imha etme işlemleri 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14. maddesi gereği belediyelerimizin kanuni görev ve sorumluluğundadır. Kamu hizmetlerinin ve günlük hayatın daha sağlıklı ve normal işleyebilmesi, vatandaşların ve çevre sağlığının korunması için belediyenizde çalışan görevli personel tarafından her gün düzenli olarak çöplerin toplatılmasını, aksi takdirde ilgili sorumlular hakkında gerekli suç duyurusunun yapılacağının bilinmesini önemle rica ederim."

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?