banner39

Van Gogh'un kulağını gönderdiği kadın ortaya çıktı

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un bir cinnet anında kestiği kulağını gönderdiği genç kadının kimliği, 128 yıl sonra ortaya çıktı. Gogh'un hayatını konu alan kitapta yer alan bilgiye göre, kulağını bir çiftçi kızı olan Gabrielle Berlatier adlı genç bir kadına gönderdiği yazıldı.

Güncel 23.07.2016, 19:35 23.07.2016, 19:35
Van Gogh'un kulağını gönderdiği kadın ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"The Art Newspaper" dergisi, ard izlenimci akımın en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Van Gogh ile ilgili geçen hafta yayımlanan yeni bir kitapta verilen bilgileri araştırarak ressamın kesik kulağını bir çiftçinin kızı olan Gabrielle Berlatier adlı genç kadına gönderdiğini buldu.

Kitaptaki ayrıntıların peşine düşen dergi araştırmacıları, genç kadının adına bir süre tedavi gördüğü Paris'teki Pasteur Enstitüsü kayıtlarından ulaştı.

Dergi araştırmacıları, 1888'de 18 yaşında olan ve Arles'in 10 kilometre doğusundaki Moules köyünde yaşayan Gabrielle'in Van Gogh'un iki arkadaşı tarafından işletilen ve ressamın birkaç ay üst katındaki odada kaldığı "Cafe de la Gare" adlı kafede temizlikçi olarak çalıştığını kaydetti.

Arşivlerden Gabrielle'in izini süren araştırmacılar, Van Gogh ile ilişkisi sır olarak kalan genç kadının olaydan birkaç yıl sonra evlendiğini belirledi.

Art Newspaper araştırmacılarından Van Gogh uzmanı Martin Bailey, makalesinde "Genç kadının ismini bularak gizemin sadece bir kısmını çözdük. Şimdi de Gabrielle'in kim olduğunu, Van Gogh ile ilişkisini aydınlatmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bernadette Murphy, genç kadının ilk adını geçen hafta yayımladığı "Van Gogh's Ear: The True Story (Van Gogh'un Kulağı: Gerçek Öykü)" adlı kitabında vermiş, soyadını ise akrabalarından izin alana dek sır olarak saklayacağını açıklamıştı. Kitapta Van Gogh'un sanıldığı gibi kulağının bir kısmını değil, tamamını kestiği ileri sürülüyor. Gabrielle, ressamın "Bunu dikkatle sakla" notuyla gönderdiği kulağını hizmetçilik yaptığı otelde almıştı.

Van Gogh, 23 Aralık 1888 gecesi bir cinnet anında usturayla kulağını kesmiş, ertesi gün kan kaybından ölmek üzereyken bulunmuştu. Alman sanat tarihçileri Hans Kaufman ve Rita Wildegans, "Van Gogh'un Kulağı: Paul Gauguin ve Sessizlik Mutabakatı" adlı kitaplarında ünlü ressamın kulağını kendisinin değil, arkadaşı Gauguin'in kestiğini, Van Gogh'un arkadaşını korumak için yalan söylediğini ileri sürmüştü.

Resim dünyasının en gizemli sanatçılarından biri olan Van Gogh, 27 Temmuz 1890'da bir tarlanın ortasında kendisini tabancayla vurmuş, iki gün sonra tüm kariyeri boyunca kendisine maddi destek sağlayan kardeşi Theo'nun kollarında ölmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?