banner39

Vatandaşlar hayalet ağları ihbar ediyor

Hayalet Ağ Avcıları Projesinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğü, birçok farklı şehirden vatandaşın bulundukları bölgelerdeki hayalet ağların toplanması için proje yetkililerine ihbarda bulunduğu bildirildi

Güncel 05.08.2013, 15:10 05.08.2013, 15:14
Vatandaşlar hayalet ağları ihbar ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ekosistem üzerindeki baskının azaltılması amacıyla Gökova Körfezi'nde denize bırakılan ve "hayalet ağlar" olarak adlandırılan av araçlarının temizlendiği, birçok şehirden vatandaşın, bulundukları bölgelerdeki hayalet ağların toplanması için proje yetkililerine ihbarda bulunduğu bildirildi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yürütülen "Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi" projesi kapsamında Gökova Körfezi'nde denizde bırakılan av araçlarının temizlenmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Proje kapsamında, temmuz ayında süren arazi çalışmalarında dalgıçlar ve su üstünde 10 kişilik ekibin görev aldığı ifade edilen açıklamada, 25 farklı noktada gerçekleştirilen dalış ve temizlik faaliyetlerinde 500 metre uzatma ve gırgır ağı ile yaklaşık 8 bin metre parakete misinası toplandığı anlatıldı.

Yürütülen çalışmalarda hayalet ağların büyük kısmının suyun altında halen aktif av yaptığının gözlendiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ağlara takılan türlerin arasında ölü lahozlar bulunurken canlı yakalanmış yengeçler ve bir karavida kurtarılarak denize geri salındı. Yakalanan türlerin büyük kısmının nesli tehlike altındaki türler olduğu göz önünde bulundurulduğunda, hayalet ağ baskısının ne derece büyük olduğu da ortaya çıkıyor. Bu durum balık popülasyonları üzerinde ek baskı yapmanın yanı sıra balıkçılık ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Projenin sağladığı başarı vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Pek çok farklı şehirden vatandaş, bulundukları bölgelerdeki hayalet ağların toplanması için projenin iletişim kanallarından proje yetkililerine hayalet ağ ihbarında bulunmaya başladı."

Açıklamada, hayalet ağ temizlik çalışmalarının ağustos ayında da devam edeceği, proje süresince çıkarılan av araçlarının ise Akyaka'da sergileneceği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?