banner15

'Vatandaşlık ve Demokrasi' dersine yenileme

Yeni programa göre, derste önyargı, dışlama ve aşağılamanın yanlışlığı üzerinde durulacak, demokrasi kültürüne vurgu yapılacak

'Vatandaşlık ve Demokrasi' dersine yenileme

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim okullarında okutulan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinin programını yeniledi.

Yeni düzenlemede, öğrenci çalışma kitabı ile ders kitabı, dersin işlenişinde zaman sorunu yaşandığı, üçlü kitap uygulamasının programın amaçlarına ulaşmasını zorlaştırdığı gerekçesiyle birleştirildi. Böylece bir öğretmen kılavuz kitabı ile birleştirilen ders kitabı olacak.

Yeni programa göre, derste "insanların seçme şansına sahip olmayıp doğuştan hazır buldukları ya da sonradan kontrol dışı oluşan bazı fiziki özellikleri (adı-soyadı, ailesinin sosyo ekonomik durumu, boyu, kilosu, engelliliği gibi) önyargı, dışlama ve aşağılamanın yanlışlığı üzerinde durulacak.

Öğrencilerin, engelli, yaşlı gibi bireylerle empati yaparak onların rahat bir yaşam sürdürebilmeleri için sorumluluk üstlenmelerinin sağlanması bu bireylerle iletişim kurmayı gerektirecek etkinlikler düzenlenecek. 

Demokrasi kültürüne vurgu yapılacak 

Ders işlenirken, demokratik yönetim yerine daha kapsayıcı olduğu belirtilen demokrasi kültürü vurgusu yapılacak. Bu çerçevede, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, eşitlik, özgürlük, katılım, sosyal adalet, sivil toplum örgütlenmesi, çoğulculuk, farklılıklara saygı, uzlaşma, eleştirel düşünme gibi kavram, değer ve beceriler demokrasi kültürüyle ilişkilendirilecek.

Ayrıca yeni programda "ayrımcılık" ile ilgili ayrıntılı düzenleme yapıldı. Bu çerçevede derste önyargının, dışlamanın ve aşağılamanın insan hakları ile bağdaşmadığının vurgulanması istendi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35