banner15

Venezuela'da dev grev

Başkent Caracas'da halk greve gitti, birçok okul ve mağaza açılmadı

Venezuela'da dev grev

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'nın başkenti Caracas'da halk, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine karşı 12 saatlik greve gitti.

Ülkede, Maduro hükümetine karşı dün düzenlenen gösterilerin sonunda muhalefet liderlerinin greve çıkılması çağrısı sonucunda, Caracas'da birçok mağaza ve okul açılmazken insanlar günü evlerinde geçirmeyi tercih etti.

Diğer yandan, Maduro'nun yardımcısı Diosdado Cabello, 12 saatlik greve giden işletmelerin mallarına el konulacağını açıkladı. Cabello, "Devlet Başkanıyla görüştüm. Kapatılan işletmelere, çalışanları ve ordu tarafından el konulacak." ifadesini kullandı.

Ayrıca, gizli polis teşkilatı Sebin'e bağlı yetkililerin, grev nedeniyle ülkenin en büyük gıda imalatı yapan firmasının yöneticisine ait eve baskın yaptığı iddia edildi.

Ülkede dün Caracas ve diğer büyük şehirlerde, Devlet Başkanı Maduro hükümetine karşı on binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlenmişti. Gösteriler sırasında bazı şehirlerde protestocularla polis arasında çıkan çatışmalarda bir polis memuru hayatını kaybetmiş, iki memur yaralanmıştı.

Venezuela'da muhalefet partileri, ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları devlet başkanının bir an önce görevden ayrılması ve erken seçime gidilmesi için referandum süreci başlatmıştı. Sürecin ilk aşamasında toplanan 1,8 milyon imzadan 407 bini geçerli sayılmış, muhalefet sürecin ikinci aşaması için gerekli 3,9 milyon imzayı toplamaya başlamıştı.

Ancak Seçim Konseyi, referandum sürecinin birinci aşamasında toplanan imzalarda, 4 eyalette hile yapıldığı iddiaları üzerine süreci 21 Ekim'de durdurmuştu. Muhalefet, kararın anayasaya aykırı olduğunu belirterek, halktan karara karşı sokaklara dökülmelerini istemişti.

Maduro'nun görevden alınması için referandumun 10 Ocak'tan önce yapılması gerekiyor. İlk aşamanın iptal edilmesinin ardından referandumun bu tarihten önce yapılması mümkün görünmüyor. Görev süresi 2019'da dolacak Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 20:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35