banner39

Vicdani retçiye 15 ay hapis cezası

2005 yılında askere alınan fakat vicdani retçi tavrını burada da sürdüren Mehmet Tarhan hakkında emre itaatsizlikten 15 ay hapis ve 9 bin TL para cezası verildi

Güncel 11.02.2015, 12:10 11.02.2015, 12:10
Vicdani retçiye 15 ay hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivas Askeri Mahkemesi, vicdani retçi ve HDP Parti Meclis üyesi Mehmet Tarhan hakkında “emre itaatsizlik” suçu işlediği gerekçesiyle 15 ay hapis ve 9 bin TL para cezası verdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce söz konusu davayla ilgili olarak Türkiye’yi mahkûm etmişti.

2005 yılından beri Sivas 5. Tugay Askeri Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta olan Mehmet Tarhan, Askeri Ceza Yasası’nın “itaatsizlik suçlarını; toplu asker karşısında yahut silah başı emrine karşı veya silahlı iken veya hizmetten kısmen veya tamamen sıyrılmak kastını yapanlar” yazan 88. maddesine uymadığı gerekçesiyle 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL para cezası aldı.

Tarhan’ın avukatı Suna Coşkun ise mahkemenin bu kararla AİHM’in bu davaya ilişkin Türkiye’ye verdiği ceza kararını da yok saydığını ve yaptıkları Anayasa Mahkemesi başvurularının da mahkemece kabul edilmediğini söyledi. Coşkun, kararı Askeri Yargıtay’a götüreceklerini belirtti.

10 YILLIK DAVA

2001 yılında askerlik yapmayı reddederek vicdani ret kararını açıklayan Mehmet Tarhan, 2005 yılında zorla askere alınmış, vicdani ret tutumunu askerde de sürdüren Tarhan tutuklanarak, hakkında “emre itaatsizlik” suçlamasıyla iki ayrı dava açılmıştı. Mehmet Tarhan, askeri hapishanede tutuklu bulunduğu süreçte kötü muameleye de maruz kalmıştı.

AİHM TÜRKİYE’Yİ SUÇLU BULMUŞTU

Tarhan’ın, tutuklu kaldığı süreçte gördüğü muamele ve vicdani ret hakkıyla ilgili olarak AİHM’e yaptığı başvuru 2012 yılında karara bağlanmış ve AİHM, “düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün demokratik bir toplumun temellerinden olduğunu” belirterek, Tarhan konusunda “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine” karar vermiş ve Türkiye’yi 10 bin Euro tutarında manevi tazminat cezasına çarptırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?