banner15

Vietnam Savaşı'nın sembol kızı tedavi oluyor

ABD'nin Vietnam işgali sırasında atılan napalm bombasıyla yanan ve savaşın sembolü haline gelen kız şimdi tedavi oluyor

Vietnam Savaşı'nın sembol kızı tedavi oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vietnam Savaşı sırasında atılan napalm bombaları nedeniyle vücudunda oluşan yanıklarla çırılçıplak olarak kaçtığı anların fotoğraflanması ile savaşın simgesi haline gelen Kim Phuc'un bedenindeki yanık izleri, lazer tedavisiyle siliniyor.

1972 yılında atılan napalm bombası ile vücudunun büyük bölümü yanan ve savaşın karanlık yüzünü gözler önüne seren bu anın fotoğraflanması ile Vietnam Savaşı'nın simgesi haline gelen 52 yaşındaki Kim Phuc müjdeli haberi ABD'li, dermatologlarından aldı.

Söz konusu fotoğrafın ardından 'napalm kız' olarak anılan Kim Phuc ABD'nin Miami kentinde bulunan ve lazer tedavisi ile yanıkların silinmesi alanında uzmanlaşan Miami Dermatology and Laser Institute'da tedavi altına alındı.

Tedavisi için 1990'lı yıllarda yerleştiği Kanada'dan Miami'ye gelen Kim, 43 yıldır vücudunda taşımak zorunda kaldığı izlerden kurtulması ile ilgili yaptığı açıklamada "Yalnızca cennette gittiğimde yara izlerimden kurtulabileceğimi düşünüyordum. Ama artık benim için yeryüzünde cennet mümkün" ifadelerine yer verdi.

Miami Dermatology and Laser Institute çalışanı Dr. Jill Waibel (sağda) lazer tedavisi öncesi Kim Phuc'u muayene ediyor.

Kim, napalm bombasının vücudunda açtığı yaraların ardından Saygon'daki bir hastanede 14 ay tedavi görmüş, talihsiz kadının hikayesi  Hollandalı bir gazetecinin araştırması sonucu 1982'de ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35