banner15

WONDER: Hedefimiz 200 profesör yetiştirmek

Viyana'da imam-hatipli öğrencilerin kurduğu WONDER'in en büyük hedefi akademisyenler yetiştirmek

WONDER: Hedefimiz 200 profesör yetiştirmek

Yusuf Ziya Gökçek-Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de devam eden başörtüsü yasağı, katsayı eşitsizliği gibi uygulamalar neticesinde eğitim almada artan mağduriyet İmam hatipli öğrencileri farklı eğitim alma seçeneklerine doğru itti. Yurtdışından Türkiye'de yaşanan benzeri ayrımcı uygulamaların bulunmadığı ülkelere doğru 'iltica' eden öğrenciler gittikleri yerde kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attı. WONDER de Türkiye'de yaşanan mağduriyetler nedeniyle özellikle Avusturya'ya giden öğrencilere konaklama, eğitim, burs ve iş imkanları sağlayan en önemli kurumlarından...

Uluslararası Öğrenci Aktivitelerini Destekleme Derneği WONDER Genel Başkanı Yusuf Kara, Dünya Bülteni'ni ziyaretinde, başında bulunduğu kurumun amaçlarını, uzun vadedeki planlarını ve Viyana'daki üniversitelerde okuyan İmam Hatiplerin durumunu anlattı.

Yusuf Kara, Viyana'ya imam hatip mağduru 12 kişinin gitmesi ve daha sonra gelecek öğrenciler için yardımcı olma gayretleriyle başlayan WONDER'in daha sonraki yıllarda Avusturya'ya gelen öğrencilerle büyüdüğünü söyledi.

Şu anda Türkiye'den gelen 1200 öğrenciye hizmet veren WONDER'in Genel Başkanı Yusuf Kara, kurumun temel parolasının 'üniversiten mezun olma değil WONDER'den mezun olma' olarak belirlediklerini kaydetti. Kurumun Viyana'da alternatif bir eğitim verilen yere de dönüştüğünü vurgulayan Kara, başlattıkları seminer programlarında şimdiye kadar yaklaşık 1200 hocayı ağırladıklarına da dikkat çekti. Viyana'da bulunan öğrencilerin kültürel aktivitelerini Mağrip, Mahur, Şifa, Byte gibi dergilerle devam ettirdiğini söyleyen Yusuf Kara öğrencilerin entelektüel çabalarını dergi gibi kulvarlarla sağladığını belirtti.

WONDER'in başlatmış olduğu ilim çalışmalarında uzmanlaşmaya yavaş yavaş gidilmekte olduğunu söyleyen Kara, öğrencilerin bağlı bulundukları alanlarla ilgili çalışma yapmaya teşvik ettiklerini kaydetti.

Viyana'daki üniversitelere gidecek olan öğrencilere danışmanlık hizmeti veren WONDER'in tek tek öğrencilerle görüşerek eğilimlerini belirlediklerini söyleyen kaydeden Yusuf Kara, Türkiye'den gelen öğrencilerin Viyana'da daha çok teknik bölümlere, ekonomi, işletme, siyaset bilimi, hukuk, iletişim ve tıp gibi bölümleri tercih ettiğini açıkladı.

Viyana merkezli derneğin Romanya, Bulgaristan, Almanya, Bosna ve İngiltere'de yapılanma çalışmalarının olduğunu söyleyen Kara, kurumun hedeflerinin doğudan çok batıda yoğunlaştığını kaydetti.

Viyana'ya gelen öğrencileri akademik ve iş hayatı olarak iki farklı alanda teşvik ettikleribi söyleyen Yusuf Kara, 'WONDER'den 200 tane profesör çıkması gerekiyor' diye hedeflerini ortaya koydu.

WONDER'in eğitim politikası doğrultusunda Viyana'da eğitim gören öğrencilerin Türkiye'de de çok ciddi katmadeğer oluşturacağını ifade eden Kara, öncelikli amaçlarının batıda tecrübelerinin arttırmak olarak ortaya koyduğunu belirtti.

Yusuf Kara, Avusturya'da ırkçı Özgürlükler Partisi (FDÖ)'nin yükselmesinin kendileri için bir handikap oluşturmadığını söyledi. Kara, kurumun yükümlülüklerinden birisinin de İslam'ı anlatarak, aktararak ve yaşayarak Avusturya toplumunu nezdinde bir hüsn-ü kabul oluşturacağını ifade etti. WONDER'e sadece Avusturya'daki Müslüman toplumun değil Avusturya toplumunun da ihtiyacı olduğunun altını çizen Yusuf Kara, kurumun çalışmalarıyla Avusturyalıların da takdiri kazandığını söyledi.

WONDER'in Avusturya'da yaşayan Türk çocuklarına ve Türkiye'de yaşayan çocuklara yönelik 'değişim' programına başlattıklarını söyleyen Kara, gurbettekiş çocukları Türkiye'de yaz kampına aldıklarını, Türkiye'de yaşayan çocukları da Avrupa'ya götürdüklerini kaydetti. Kara, bu Değişim Programı'nın çocuklara ufuk kazandırdığını batıda ve doğudaki kültürlerin varlığını fiziki olarak gösterdiklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48