banner39

Ya Kut-ül Amare kazanacak, ya Sykes-Picot

Mardin'de Kardeşlik Buluşmaları etkinliğinde konuşan Davutoğlu, "En zayıf zamanımızda omuz omuza verirsek başarabileceğimize Kut-ül Amâre örnektir" dedi

Güncel 05.02.2016, 11:32 20.12.2017, 11:08
Ya Kut-ül Amare kazanacak, ya Sykes-Picot

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenen Kardeşlik Buluşmaları Mardin Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "2016 birliğimizin beraberliğimizin, Mardin'in birleştirici ruhunun hakim olduğu bir yıl olsun" dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Mardin şunu der: 'İnsanlık, bende çeşitlilikte birliği, birlikte çeşitliliği yaşadı.' Kimse kimseye bir şey tahakküm etmeden, bir şey dikta etmeden karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı Mardin öğretti. Biz şimdi 7 düvele karşı 7 iklimde mücadele ederken Mardin'in 7 kültürüne, 7 din, 7 dil anlayışına çoğulculuğuna, birlikteliğine ihtiyaç hissediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gönülden, yürekten gelen muhabbeti dillendirdiğinde bütün kelimelerin aziz olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Eğer aynı kelimeler ve aynı diller nefreti, şiddeti, terörü dillendiriyorsa kötüdür, zelildir ve insanlıktan uzaktır" dedi.

OSMANLI’YI PARÇALAYIP, ŞEHİRLERİ, DAĞLARI AYIRDILAR

"Sultan Selim’in yanında bir Kürt İdris-i Bitlisi ile Türk Fatih Paşa elele verdiler. Her birimiz Fatih Paşa, her birimiz İdris-i Bitlisi’yiz.

400 yıl biz doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden gelen tehdite karşı birleştirdik. Haçlılardan, Moğollardan sonra bu kez de sömürgeciler devreye girdi. O günden bugüne Mardin’in, Diyarbakır’ın, İstanbul’un birleştirici ruhu sömürgecilerin parçalayıcı ruhuna karşı dimdik ayaktadır.

YA KUT-ÜL AMARE KAZANACAK YA SYKES- PİCCOUT

Kutü'l Amara’da yenilenler kapalı kapılar ardından Osmanlı’yı nasıl parçalarız diye planladılar ve şehirleri, nehirleri, vadileri, dağları insanları birbirinden ayırdılar (Osmanlı topraklarını birbirinden ayıran, İngiliz- Fransız anlaşması).

Bütün bunların arkasından Anadolu’yu Mezopotamya’dan koparmak, Dicle’yi Sakarya’dan ayırmak vardı.Türkiye Cumhuriyeti devleti sıradan bir ulus devlet, sıradan nevzuhur etmiş bir devlet değildir. Millet-i İbrahim’in, Sultan Alparslan’ın, Selahaddin Eyyubi’nin ruhunun bir devletidir. Şimdi ya Kut’ül Amâre kazanacak, ya Sykes-Picot kazanacak..

Tehditçi, kadim medeniyetimize savaş açan PKK ve arkasındaki zihniyettir. Kendisinden başkasına tahammülü olmayan, parçalayıcı ve bölücü bir anlayış. İslam medeniyetinin bütün birikimini atlayıp, bir başka çerçevede şekillenen bir anlayış.

"YÜREĞİMİZ NE KADAR MUHABBETLE DOLUYSA, BİLEĞİMİZ DE O KADAR KUDRETLE BİLENMİŞTİR"

"Bizimle konuşmak isteyenle konuşuruz. Bizimle bir şeyi herhangi bir şekilde istişare etmek, tartışmak isteyenle, Meclis'te, özgür ortamda her yerde tartışırız" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Ama, Moğol ruhu gibi, Haçlı yaklaşımı gibi, sömürgeci anlayış gibi, son kalemizi yıkmak isteyenlere, millet olarak bizim aramıza nifak sokmak isteyenlere karşı konuşacağımız tek dil, milletin birliği ve beraberliği dilidir. Eğer milletin birliği ve beraberliği, bu son kalenin mevcudiyetine yönelik bir tehdit söz konusu olursa yüreğimiz ne kadar muhabbetle doluysa, bileğimiz de o kadar kudretle bezenmiş ve bilenmiştir" şeklinde konuştu.

"BAKANLAR KURULU OLARAK TAM BİR SOSYAL SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ"

Başbakan Davutoğlu, "Bakanlar Kurulu olarak tam bir sosyal seferberlik ilan ediyoruz" diyerek, şunları kaydetti:

"Bütün yaralar sarılacak. Allah'ın izniyle bu milletin, ola ki yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarar, gözyaşlarını dindirir, bağrımıza basar, geleceğe onları en iyi şekilde hazırlarız."

Davutoğlu, esnafın zararının da karşılanacağını belirterek "Esnafımızın pirim borçları gecikme zamsız ertelenecek,çiftçilerin ödemeleri ertelenecek,faizsiz kredi sağlanacak." dedi.

BÜYÜKŞEHİR YASASI İSTİSMAR EDİLİYOR

Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Yasası'nın istismar edildiğini belirterek, yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletileceğini ancak istismar edilmesine asla izin verilmeyeceğini bildirdi. Davutoğlu, ayrıca doğru bilgi akışının sağlanması amacıyla bölgede etkin bir iletişim stratejisi uygulanacağını açıkladı.

'HER BİRİMİZ ALPARSLAN, HER BİRİMİZ SELAHADDİN EYYUBİYİZ"

Başbakan Davutoğlu, "Bir ümidimiz varsa, bir iddiamız varsa, Sultan Alparslan'ın, bir Türk sultanının ordusundaki bir Kürt'ün, Sultan Selahaddin'in ordusundaki bir Türk'ün omuz omuza vermesiyle bu tarihi yeniden inşa ederiz. Kim bizi ayıracaksa bilsin ki, 'her birimiz Alparslan, her birimiz Selahaddin Eyyubiyiz" dedi.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mardin'i ve bütün bu şehirleri muazzez ve merkez kılan Sultan Selim Han'ın yanındaki bir Kürt İdris-i Bitlisi ve bir Türk Fatih Paşaydılar. El ele verdiler, biliniz ki, bugün Diyarbakır'da Fatih Paşa Camii'ne saldıran, onu yakanlar, işte bu kardeşliği hedef aldılar. Biz de buradan diyoruz ki, her birimiz Fatih Paşa, her birimiz İdris-i Bitlisiyiz."

"YEDİ DÜVELİ YENECEĞİMİZİ KUT'ÜL AMARE'DE GÖSTERDİK"

Davutoğlu, "En zor zamanımızda, en zayıf zamanımızda dahi eğer biz Türkler, Kürtler, Araplar, Sünniler, Şiiler, Müslümanlar, Hristiyanlar, bu Mezopotamya'nın kadim halkları, omuz omuza verirsek 7 düveli yeneceğimizi Kut'ül Amare'de gösterdik, yüzyıl geçti" ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?