banner39

Yabancı misafir ve ev sahibinin meşru endişesi

Türkiye'de sayıları arttıkça yerli halkın endişelerinin de arttığı yabancı nüfus konusunda ortak akıl çağrısı yapan Taha Kılınç , sloganlara boğulmadan çözüm araştırmalarına başlanması gerektiğine dikkat çekti

Güncel 13.07.2019, 09:55
Yabancı misafir ve ev sahibinin meşru endişesi

Suriye'de yaşanan savaş 8'nci yılına girerken komşu ülkelere kaçan sivillerin kültür uyumu sorunu hem muhacir kapsamındaki Suriyelileri hem de ensar hükmündeki Türkiye yerli halkını endişelendirmeye başladı.

Konuyu Yeni Şafak gazetesiindeki köşesine taşıyan yazar Taha Kılınç sahabe döneminden örneklerle Türk halkının duruşunu, sabrını ve endişelerini dile getirdi.

Kılınç yazısında, "Doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı semtin tamamen Araplar tarafından doldurulduğunu gören, yerli esnafın ve halkın bölgeyi terk etmek durumunda kaldığına şahit olan, bu kültürel (ve ekonomik) değişimi de mahzurlu addeden insanların bu meşru endişelerini de gayet haklı buluyorum.

“Ortak akıl” dediğimiz şey, tam da bu noktada lazım işte. Hem muhacirlerin yüzüstü bırakılmaması ve ihtiyaçlarının karşılanması hem de yerli halkın (Ensâr’ın?) tahammül gücünün zorlanmaması adına, ortak bir çözüm gerekiyor. Sloganlara boğulmadan, bu noktaya kafa yorsak, en güzel neticenin ortaya çıkacağına şüphe yok." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü