banner39

​Yakalanan DEAŞ’lı Rus polis okulu mezunu çıktı

MİT ve Emniyet'in operasyonu ile İstanbul'da yakalanan DEAŞ'ın eski lideri Bağdadi'nin sağ kollarından biri olduğu belirtilen S.İ.M.'nin Rusya'da polis okulu okuduğu ortaya çıktı.

Güncel 04.05.2021, 07:18 04.05.2021, 07:38
​Yakalanan DEAŞ’lı Rus polis okulu mezunu çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve MİT’in 28 Nisan’daki ortak operasyonunda İstanbul Ataşehir’de yakalanan DEAŞ’lı Ahmed S.İ.M.’ye ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. DEAŞ’ın eski elebaşı Ebu el-Bağdadi ile ilişkili olan teröristin Tacikistan asıllı olduğu ve 2000 yılında Rusya’da polis okulundan mezun olduğu öğrenildi. 2014’te örgüte katılan terörist, DEAŞ içinde silahlı eğitim almış. Örgütte üst düzey görevlerde bulunan Ahmed S.İ.M. çatışmalarda sağ gözü ve sağ ayağını kaybetmiş.

60 KİŞİLİK EKİBİ VAR

Suriye ve Irak’ta çok sayıda silahlı çatışmaya katıldığı için örgütün sözde karar organı olan “Lecne”ye de dahil olan DEAŞ’lı teröristin, pek çok -sözde- üst düzey emirle Suriye’de bulunduğu dönemde müşterek hareket ettiği belirlendi. Bağdadi’nin intikallerinde rol alan DEAŞ’lı Ahmed S.İ.M’nin, 60 kişilik özel eğitilmiş terörist grubu yönettiği ifade edildi. DEAŞ’lı teröristin İdlib, Hama, Deyrizor ve El Bab’taki aktif örgüt mensupları ile irtibatlı olduğu dile getiriliyor.

Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?