banner39

Yardım kuruluşları Nepal için seferber oldu

Nepal'deki yıkıcı depremin hemen ardından harekete geçen yardım kuruluşları bölgede hem arama kurtarma çalışmalarına hem de ihtiyaçları giderme seferberliğine katıldı

Güncel 30.04.2015, 10:17 30.04.2015, 10:29
Yardım kuruluşları Nepal için seferber oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nepal'de Cumartesi günü meydana gelen 7,9 şiddetindeki depremin hemen ardından Türkiye'den birçok yardım kuruluşu seferber oldu. İHH İnsani Yardım Vakfı, Sadakataşı, AFAD ve Kızılay yardım yapan kuruluşların başında geldi.

SADAKATAŞI

Depremin ardından aynı gün içerisinde Sadakataşı Derneğinden bir ekip Acil Yardımlar için yola çıktı.

Başkent Katmandu'ya vardığı ilk saatlerden itibaren çalışmalarına başlayan Acil Yardım Ekibi ihtiyaçlar için bölgede ki ilk izlenimlerini gerçekleştirdi.

Acil Yardım Ekibinden Necip Fazıl Aksoy'un aktardıklarına göre: Depremin yaşandığı bölgeye ayak bastığımızda görüntüler bize Marmara Depremini hatırlattı. Eski ve bakımsız birçok binanın yıkıldığını gördük. Enkazların altında hala çok sayıda insan var. Yaşam belirtisi aldığımız enkazların altındaki çalışmalara katılıyoruz.  Hastanelerin hasar görmesi sebebiyle insanlar kurulan az sayıdaki çadırlarda tedavi görüyor.

Geldiğimiz ilk günden bu yana artçı sarsıntılar da ara ara devam ediyor. Artçı sarsıntıların devam etmesi sebebiyle insanlar sokaklarda kalıyor.

Burada çok ciddi gıda, temizlik ve barınak ihtiyacı var. Sadakataşı Derneği olarak deprem dolayısıyla bir yıkım yaşayan Nepal halkına gıda, ilaç, su, çocuk maması ve çadır yardımı yapıyoruz.

Dernekten yapılan açıklamaya göre; bu felakete benim de bir katkım olsun diyen her vatandaşımız https://odeme.sadakatasi.org.tr/ adresinden bağış yapılabilir ya da 0216 614 04 63 numaralı telefondan bağışlar hakkında detaylı bilgi alabilir.

İHH İNSANİ YARDIM VAKFI

Depremin ardından harekete geçen İHH ekibinin aynı gün bölgeye ulaştığı bildirildi. Aralarında 2 AID’e bağlı doktorun da aralarında bulunduğu 16 kişiden oluşan İHH Acil Yardım Ekibinin arama kurtarma çalışmalarına başladığı kaydedildi. Acil Yardım Ekibinde bulunan Ekrem Es ülkedeki son durumla ilgili olarak yaptığı açıklamasında enkaz altında halen insanların bulunduğunu, yol üzerinde gördükleri enkazlara müdahale etmeye çalıştıklarını belirterek, ekipte bulunan doktorların imkanlar dahilinde müdahale ettiğini bildirdi.

İHH Arama Kurtarma Ekibi, Bakhtapur’da 5’inci günde enkaz altından bir ceset çıkarttı. Çıkarılan kişinin Nepal vatandaşı 45 yaşında iki çocuk annesi olduğu öğrenildi.

Ayrıca bölgeye önceki gün ulaşan İHH Acil Yardım Ekibi, afetzedelere yönelik en kısa zamanda gıda, barınma, ilaç, battaniye dağıtımına başlayacak.

İHH üzerinden yardım yapmak isteyenler: www.ihh.org.tr/

AFAD

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Nepal'e 16 tonluk insani yardım malzemesi göndereceğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Nepalli afetzedeler için yaklaşık 600 bin lira değerinde 16 tonluk insani yardım malzemesi gönderileceği, gönderilecek yardımların, öncelikle ilaç ve tıbbi malzemeler ile çocuk bezi, diş macunu, ton balığı, pirinç ve un gibi malzemelerden oluşacağı kaydedildi.

Bölgede, Başbakanlık AFAD'ın koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı UMKE ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından toplam 93 kişilik bir ekip bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Türkiye'nin yardımlarının devam edeceği belirtildi.

KIZILAY'DAN ÇADIR YARDIMI

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar Başkanlığında toplanarak son 80 yılın en büyük deprem felaketine uğrayan Nepal'e yapılabilecek yardımları değerlendirdi.

5 BİN KİŞİLİK ÇADIR

Türk Kızılayı Nepal'e, evleri yıkılan on binlerce kişinin yaralarına merhem alabilmek adına en kısa zamanda 5 bin kişinin barınmasına imkân verebilecek 1000 çadır gönderme kararı aldı. Kızılay, farklı barınma imkânlarını da Nepal Kızılhaçı ile birlikte değerlendiriyor.

6 BİN TON GIDA MADDESİ

Öte yandan, Türk Kızılayı ekipleri felaketin hemen ardından Nepal'e giderken beraberlerinde götürdükleri battaniye ve gıda kolilerinin dağıtımını gerçekleştirdi. 1000 battaniyeyi Nepal Kızılhaçı yetkililerine teslim eden Kızılay ekipleri, yaklaşık 6 tonu bulan gıda maddelerini ise depremzedelere dağıttı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?