banner39

Yargı teşkilatı toplantısı başladı

'Yargıdan Beklentiler ve Çözüm Yolları' konulu 12. Yargı Teşkilatı Toplantısı, İzmir'in Çeşme ilçesinde başladı.

Güncel 17.01.2011, 17:59 17.01.2011, 17:59
Yargı teşkilatı toplantısı başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, açılışta yaptığı konuşmada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in son andaki program değişikliği nedeniyle toplantıya katılamadığını bildirdi. 

Adalet sistemine ilişkin tartışmaların geçmişten bu yana toplumun gündemini oluşturduğunu, bugün de bu tartışmaların tüm ağırlığıyla ülke gündemini işgal ettiğini dile getiren Kahraman, 'Toplum olarak özlemini duyduğumuz etkin bir adalet sistemine ulaşıncaya kadar bu tartışmalar devam edecektir' diye konuştu. 

Kahraman, güçlü bir yargı sisteminin önemine dikkati çekerek, adalet sisteminin sorunlarını; yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı, mevzuat yetersizlikleri, iş yükünün fazlalığı, yargılamanın uzun sürmesi, hakim ve savcı sayısının yetersizliği ve altyapı eksiklikleri olarak sıraladı. 

Hukuk sistemindeki aksaklıkların devlet ve toplam yaşamını bütünüyle etkilediğini belirten Kahraman, şöyle devam etti: 

'Üzülerek ifade etmek isterim ki yargıya ilişkin sorunlar toplumumuzda adalet sistemine yönelik güven erozyonuna neden olmuştur. Oysa sağlam ve işleyen bir demokraside güvenveren adalet sistemi hayati önem taşımaktadır. Adalet politikasının genel işleyişinden sorumlu olan bakanlığımız, güvenin yeniden tesis edilmesine ilişkin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekmekle birlikte bu görevi tek başına yerine getirmesinin kolay olmadığının bilincindedir. Bu nedenle başta yargı konuları olmak üzere toplumun tüm kesimlerininçözüme yönelik çalışmalara katkısının önemli olduğunu, buna ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.' 

'TÜM BİRİMLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ'

Kahraman, karşı karşıya bulunulan bazı sorunların son dönemlerde sorun olmaktan yaçıkarıldığına ya da önemli ölçüde azaltıldığına işaret ederek, adalet sistemi alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye'de, tüm vatandaşların iyi işleyen bir adalet sistemi özlemi içinde olduğunu ifade eden Kahraman, şu görüşleri dile getirdi: 

'Ülkemizde hala yargılama süreleri olması gerekenden uzundur. Başta yüksek mahkemelerimiz olmak üzere tüm mahkemelerimiz, cumhuriyet başsavcılıklarımız büyük bir iş yüküyle karşı karşıyadır. Bu iş yüküyle nitelikli yargılama yapılabileceğini kimse iddia edemez. Biz teşkilat olarak, bakanlığımız olarak bu soruna ivedilikle çözüm bulmak üzere adımları atmaya devam edeceğiz. Zaman aşımı ile sonuçlanan davaların milletimize, davanın taraflarına izahı hiç mümkün değildir. Bunların ortadan kalkması için hep birlikteçalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. Yargıyla ilgili olsun olmasın tüm birimlerin, tüm kurumların bu sorunların aşımında, çözüm üretilmesinde teşkilatımıza, bizlere destek olmasını bekliyoruz. Tek başına bu konu, bu sorunlar Adalet Bakanlığının, bizlerin sorunu değildir.' 

Kahraman, her çalışmaya ön yargıyla yaklaşılması, 'bunun altında bir şey var mı?' şüpheciliğiyle davranılması halinde sorunların çözümünün mümkün olamayacağına da değinerek, 'Yılların uygulamasının, halkımız nezdinde bıraktığı olumsuz izlenimi ortadan kaldırmak ve insanlarımıza 'bu ülkede adalet var' dedirtmek zorundayız. Bunu da ancakgüven veren bir adalet sistemini gerçekleştirerek sağlayabiliriz' diye konuştu. 

Kahraman, tüm sorunların üstesinden gelebilecek bir ekibe sahip olduklarını vurgulayarak, milletin bunu bilmesini istediğini söyledi. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler de konuşmasında, mahkemelerdeki iş yükü yoğunluğuna dikkati çekti. Bakanlık üst düzey yöneticileri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Başsavcıları ile adli ve idari yargı adalet komisyonu başkanlarından oluşan yaklaşık 350 kişinin katıldığı toplantı yarın sona erecek. 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?