banner39

Yargıda sivil-asker ayrımı kaldırılıyor

Yeni anayasa düzenlemesine darbe rötuşu geliyor. Yapılacak yenilikler arasında HSYK'nın ikiye ayrılması, askeri yargının kaldırılması var.

Güncel 27.07.2016, 13:09 27.07.2016, 14:01
Yargıda sivil-asker ayrımı kaldırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İktidar ve muhalefet partilerinin önümüzdeki günlerde üstünde çalışmaya başlayacağı mini anayasa değişiklik paketinin kapsamında neler yer alacağı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yargı bağımsızlığı ve sivil iktidar-asker ilişkilere ile ilgili önemli düzenlemeler içerecek. HSYK'nın ikiye ayrılması, askeri yargının kaldırılması, Genelkurmay Başkanlığının Cumhurbaşkanı ya da Başbakana bağlanması gündemde.

ASKERİ YARGI KALDIRILACAK

Askeri-sivil yargı ayrımına son verilecek. Disiplin mahkemeleri dışındaki askeri mahkemeler, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kapatılacak. Askerler ile ilgili davalara da sivil yargı bakacak. Yargıtay ve Danıştay'da, askerleri davalarını inceleyecek özel daireler kurulacak. Bir başka formüle göre ise Askeri Yargıtay ve Yüksek Askeri Yüksek İdare mahkemelerinin kapatılıp, askeri mahkemelerdeki temyizlere Yargıtay veya Danıştay bakması sağlanacak. Böylece uzman mahkemeler görevlerine devam edecek ancak denetimleri sivil yargıda olacak.

HSYK SİL BAŞTAN

Pakette yargı bağımsızlığının sağlanması yönünde adımlar atılacak. Bu kapsamda Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) neşter vurulacak. Kurulun, Hakimler ve Savcılar kurulu olmak üzere ikiye ayrılması, üyelerinin de TBMM tarafından seçilmesi gündemde. Geçen dönem oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'nda, partiler kurulun ikiye ayrılması ve üyelerinin en azından bir bölümünün TBMM tarafından seçilmesi konusunda uzlaşmıştı. Ancak muhalefet üye seçiminde 367 oy aranmasını istemiş, müzakere bu noktada kilitlenmişti.

GENELKURMAY'A DÜZENLEME

Mevcut Anayasa'ya göre Genelkurmay Başkanlığı hiçbir kuruma bağlı değil. Anayasa sadece "Genelkurmay Başkanı, bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumludur" hükmünü içeriyor. Mini paket kapsamında bu konuda da adım atılması, Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanı ya da Başbakana bağlanabileceği konuşuluyor.

GÜÇ DAĞITILACAK

Bir daha darbe yapılamaması için gücün dağıtılması planlanıyor ve bunun nasıl yapılabileceğine ilişkin çalışma yapılıyor. Bu kapsamda, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının Genelkurmay Başkanlığı yerine tek tek Milli Savunma Bakanlığına bağlanması formülü üzerinde de duruluyor. TSK'nın denetiminin önünü açacak bazı çalışmalar da yapılıyor.

MGK MASADA

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) anayasal bir kurum olmaktan çıkartılıp, yasa ile kurulmuş teknik bir kurul haline getirilmesi de düşünülen değişiklikler arasında yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?