banner15

Yargıtay 'başkan Apo' sloganına cezayı bozdu

Yargıtay "Mahkemedeki 'Yaşasın Başkan Apo' sloganı propaganda suçu oluşturmaz" dedi. Diyarbakır'da 17 yıl hapis cezasına çarptırılan 20 yaşındaki gence bu sloganı attığı için verilen 10 aylık hapis cezası bozuldu. Yargıtay gerekçesinde bu sloganın yörede basmakalıp bir slogan olduğunu ve yakın bir tehlikeye işaret etmediğini belirtti

Yargıtay 'başkan Apo' sloganına cezayı bozdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da 17 yıl hapis cezasına çarptırılan 20 yaşındaki Musa Kaplan'a duruşmada Kürtçe 'Yaşasın Başkan Apo' diye slogan attığı gerekçesiyle verilen 10 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, bu sloganın yörede basmakalıp sloganlardan olduğunu ve yakın bir tehlikeye işaret etmediğini belirtti.

Yargıtay, sloganın atıldığı yer, koşul ve muhatapları dikkate alındığında propaganda suçunu oluşturmadığını belirterek kararı bozdu.

Diyarbakır'da 2011 yılında yapılan yasa dışı gösterilerde şiddet olaylarına karıştığı iddiasıyla tutuklanan Mustafa Kaplan'a Özel Yetkili 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 17 yıl hapis cezası verildi.

Tutuklu yargılandığı davada hapis cezası aldığını duyan Kaplan mahkeme salonunda Kürtçe sloganı attı.

Özel yetkili 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Kaplan, verdiği ifadede, "Kürt ve Türk halkları yüzyıllardır kardeştir ve kardeşlik devam edecektir. Duruşmada slogan attım. Ancak haksız bir şekilde karar verilmişti. Bu nedenle slogan atmıştım" dedi.

Mahkeme, 24 Mayıs 2013 tarihinde açıkladığı kararında Kaplan'a 10 ay hapis cezasına çarptırarak bu cezayı 24 eşit taksitte ödemek üzere 6 bin lira para cezasına çevirdi.

Temyize giden dosyayı karara bağlayan Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, sanığın üyesi olduğu terör örgütünün kurucusu lehine slogan atması eyleminin gerçekleştirildiği yer, koşullar ve muhatapları dikkate alındığında propaganda suçunu oluşturmayacağı gözetilmeden mahkumiyet kararı verilmesinin kanuna aykırılık oluşturduğunu, bu nedenle kararın bozulmasına hükmedildiğini belirtti.

Yargıtay kararından sonra Mustafa Kaplan'ın yeniden yargılaması 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme davanın ilk duruşmasında suçun yasal unsurları oluşmadığı için Kaplan'ın beraatine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35