Yargıtay'dan TKDP'ye 'Kürdistan ismini çıkar' yazısı

Yargıtay, yeni kurulan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'ne, "Kürdistan" kelimesini parti adından çıkarması için uyarı yazısı gönderdi

Yargıtay'dan TKDP'ye 'Kürdistan ismini çıkar' yazısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisini (TKDP), "Kürdistan" ibaresini parti adından çıkarması için uyardı.

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi adıyla kuruluş dilekçisinin İçişleri Bakanlığına verilmesinin ardından Bakanlık, kuruluş bildirisi ve alındı belgesinin onaylı örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ve Anayasa Mahkemesine gönderdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da internet sitesinde, partinin 28 Nisan 2014'te kurulduğunu duyurdu.

Başsavcılık, partiyle ilgili sicil dosyası oluşturdu ve partinin adında bulunan "Kürdistan" ibaresinin çıkarılması için partiye uyarı yazısı gönderdi.

Yazıda, Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine göre, "ırk ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmü hatırlatılarak, partiye ismini değiştirmesi için süre verdi.

Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesi, "Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmünü içeriyor.

ÇIKMAZSA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, partiye verilen sürede parti adındaki "Kürdistan" ibaresi çıkarılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesine başvurabilecek.

Anayasa Mahkemesi, "Kürdistan" ibaresinin yasaya aykırı olduğunu tespit ederse partiye "ihtar" gönderecek.

İhtara rağmen parti adı değiştirilmezse partinin hazine yardımı varsa bu kesilecek. Devlet yardımından faydalanmayan siyasi partiler hakkında bir yaptırım bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:12
YORUM EKLE

banner39