banner15

Yargıya Japonya modeli

Hükümet, yargının yükünü hafifletmek için ABD, Japonya ve Almanya modeli geliyor. Hükümetin yeni planına göre 'arabuluculuk' ve 'uzlaştırma' müessesesi kurulacak.

Yargıya Japonya modeli

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

Hükümet, yargıda dosya birikmesini önlemek için, "arabuluculuk" ve "uzlaştırma" müesseselerini Türk hukuk sistemine uyarlamak için kolları sıvadı. AK Parti'nin hukukçu kurmayları, ABD'de 29 değişik suç için uygulanan "uzlaştırma" sistemini Türk hukukuna uyarlıyor. 2006'da ve 2008'de TBMM'ye gönderilen 2 tasarı raftan indirildi.

Hükümet, ilk olarak 2006'da Meclis'e sevk edilen ancak kadük olan "uzlaştırma" tasarısını raftan indirdi. Savcılık, terör, kasten adam öldürme ve cinsel dokunulmazlık suçları dışında 16 değişik suç türünde, suçlu ile mağdur arasında "uzlaşmacı" rol üstlenebilecek. Düzenleme, ayrıca, "tekrar suç işlemeyeceği kaanati oluşması" halinde savcıya, üst sınırı 2 yıl hapis cezası olan suçlarda iddianame hazırlamayı geciktirme hakkı veriyor.Düzenleme, "toplumda saygınlığı olan kişiler" aracılığıyla mağdur ile suçlu arasında uzlaşma aramak için savcıya veya yargıca yetki veriyor.

HANGİ SUÇLAR UZLAŞMAYA AÇILACAK ?

Savcı veya yargıcın uzlaştırma yoluna gidebileceği suç türleri şöyle: Taksirle öldürme, kasten yaralama, taksirle yaralama, tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali, haksız arama, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı ele geçirme, hakkı olmayan yere tecavüz, kötü muamele,
aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali, çocuğun kaçırılması ve alıkonulması, ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgilerin açıklanması, bilişim sistemine girme,
sistemi engelleme, verileri yok etme veya değiştirme ve kişilerin malları üzerinde usulsüz tasarruf.

ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI

AK Parti'nin hukukçu kurmaylarının gündeme aldığı bir diğer düzenleme ise Adalet Bakanlığı bünyesinde "Arabuluculuk Daire Başkanlığı"nın kurulmasını öngören, Arabuluculuk Kanunu Tasarısı. 2008'de Başbakan Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasıyla TBMM'ye sevk edilen ancak, "zamana bırakılan" bu düzenleme de AK Parti'nin gündeminde. ABD'nin yanı sıra 15 Avrupa ülkesinde uygulanan bu sisteme göre, hakim tarafları arabulucuya yönlendireceği gibi taraflar kendiliğinden de arabulucu yardımı isteyebilecek. Arabulucu hukuki bir karar vermeyip, taraflar arasında iletişimi sağlayarak, uyuşmazlığın çözümünü sağlamaya çalışacak.

Arabuluculuk düzenlemesinin kapsamına, "tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri işe veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıkları" girecek.

ARABULUCULUK MESLEĞİ DOĞACAK

Arabulucular, üniversite mezunları arasından seçilecek. Arabulucuk hakkında temel bilgilerin yanı sıra, iletişim teknikleri, müzakere ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve davranış psikolojisi gibi alanlarda toplam 150 saatlik eğitimden geçirilecek. Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar, ayrıca 100 saatlik temel hukuk eğitimi aldıktan sonra arabulucu olabilecek. Arabulucuk eğitimi verebilecek kuruluşlar, Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak Arabuluculuk Daire Başkanlığı'ndan yetki almak zorunda olacak.

SON KARARI ERDOĞAN VERECEK

Hükümetin ve AK Parti'nin hukukçu kurmaylarının üzerinde çalıştığı bu tasarılar, Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu gezisinin ardından masaya yatıralacak. Erdoğan'ın onay vermesi halinde, 2 tasarının ayrı ayrı ya da ikisinden birinin öncelikli olarak Meclis'te ele alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2011, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48