banner39

'Yarımada silüeti tarih olmasın'

Birleşik Mimarlar Derneği, yazılı bir açıklama yayımlayarak tarihi yarımada silüetini bozan rezidanslara tepki gösterdi

Güncel 22.09.2011, 16:42 22.09.2011, 17:12
'Yarımada silüeti tarih olmasın'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yedikule civarında inşa edilen rezidanslara bir tepki de Birleşik Mimarlar Derneği'nden geldi.

Birleşik Mimarlar Derneği, bugün yayımladığı bir basın açıklamasıyla tarihi yarımada silüetini bozan rezidanslara gerekli müdahalenin acilen yapılması gerektiği bildirildi.

İnşaatların sessiz sedasız bu noktaya gelmesinde yetkililerin payının büyük olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Süreç karşısında belediyelerin tutumu ise bir acziyet tablosudur. Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi topu birbirine atmakta, geçiştirici beyanatlarda bulunmaktadır. Yetki alanı tartışması, geriye dönük yaptırım uygulayamama, mevzuatta kat kamulaştırma olmaması gibi hususlar gündemde tutularak esas müdahale konusu gözden kaçırılmaktadır.

Belediye bürokratlarının, "Silüetin oluşması zaman alıyor, korunması da zaman alır" şeklindeki trajik beyanları ve bu durumun öngörülemeyeceğini iddia etmeleri,şehrin fiziksel gelişimini idare eden kadroların, vizyon ve liyâkatini gözler önüne sermektedir.

Olayın ayrı bir boyutu da bugüne kadar işleyen yasal süreçtir.Proje ve ruhsat safhasında, ilgili koruma kurulunun görüşü ve onayı aranmadan uygulama başlamış ve devam etmiştir.Yedikule'de, kara surlarının dibinde, tarihi yarımadanın eşiğinde bir bölgede, kurul onayı alınmadan yapılaşma olabiliyorsa, koruma alanlarının sınırlarının sorgulanması gerekmektedir.

Kars silüeti için, bir heykel etrafında koparılan fırtına, söz konusu Tarihi Yarımada olunca yerini sükuta bırakmıştır. Can siperane düşüncelerini savunan taraflardan, İstanbul konusunda bir adım gelmemiştir. Benzer kaygıların, İstanbul için cılız sesler şeklinde kalması hayret vericidir.

Gelinen noktanın, İstanbul'a ve İstanbullulara bir hakaret olduğu açıktır."

İstanbul'un kalbinin tarihi yarımada, tarihi yarımadanın simgesininse minare ve kubbelerden müteşekkil silüet olduğu ifade edilen açıklamanın sonunda gerekli müdahalenin yapılmaması durumunda bu projelerin bir Mimar olan Kadir Topbaş'ın alnında kara leke olarak kalacağı savunuldu.

Açıklamada ayrıca Boğaziçi'nde yaşanan tahribatın tarihi yarımada da yaşanmaması için herkesin duyarlı olması gerektiği belirtildi.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?