banner39

Yarışma birincisi başörtülü diye sahneye alınmadı

Adana'da Polis Haftası konulu şiir yarışmasında birinci olan Şaziyenur Erdoğan başörtülü olduğu için sahneye çağrılmadı.

Güncel 19.04.2011, 13:44 20.04.2011, 10:55
Yarışma birincisi başörtülü diye sahneye alınmadı

Adana'da Polis Haftası nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan lise ikinci sınıf öğrencisi Şaziyenur Erdoğan, başörtülü olduğu için törende sahneye çağrılmadı. Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilen törenin ardından seyirciler dağıldıktan sonra öğrenciye ödülü verildi. Yaşanan olaya öğrenci ve ailesi büyük tepki gösterdi. 20 yıl önce kendisinin de benzer mağduriyetler yaşadığını kaydeden anne Serpil Erdoğan, "Aradan geçen 20 yılda hala hiçbir şeyin değişmemiş olması beni derinden üzdü." dedi.

Polis Haftası etkinleri kapsamında çeşitli dallarda yarışmalar düzenlendi. Dereceye giren öğrenciler Atatürk Parkı'nda yapılacak törende ödülleri verilmek üzere davet edildi. Emniyet tarafından aranan Erdoğan ailesine de "Çocuğunuz yarışmada birinci oldu. Atatürk Parkı'nda sahneden şiirini seyirciler önünde okuduktan sonra ödülü takdim edilecek." denildi. Haber üzerine büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade eden Şaziyenur Erdoğan, törende ilk başlarda her şeyin normal olduğunu söyledi. İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, Kemal Serhadlı Polis Yüksekokulu Müdürü Mahmut Çakır ve diğer yetkililer Atatürk anıtına çelenk koydu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törende konuşmalar devam ederken platform arkasında da dereceye girecek öğrencileri sahneye çıkarmak için hazırlık yapılıyordu. Öğrenciler sıraya konuldu ve şiir yarışmasında birinci olduğu için de en öne Şaziyenur Erdoğan alındı. Ancak öğrencinin başörtülü olduğu görülünce önce arkaya alındı, sonra da velisini çağırması söylendi. Bu sırada Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'e de birinci gelen öğrencinin başörtülü olduğu haber verildi. Salih Kesmez, öğrencinin sahneye çıkarılmaması talimatını verdi. Bunun üzerine ailesine durumu izah etmek amacıyla tören alanından uzaklaştırıldı. Şaziyenur ve annesi tören alanından uzaklaştırılırken yarışmada ikinci ve üçüncü olanlar sırayla sahneye çıkarak şiirlerini okudu ve protokol üyelerinden ödüllerini aldı. Şaziyenur Erdoğan bir taraftan yaşlı gözlerle arka taraftan sahneyi izlerken bir yandan da polis memurunun ezile büzüle kendisini ve annesini ikna etmek için anlattıklarını dilemeye çalışıyordu. Son olarak Şaziyenur'un başörtülü olması nedeniyle sahneye çağrılmayacağını belirtilen polis memuru, cebindeki hediyeyi çıkarıp öğrenciye verdikten sonra evine yolladı.

Bu durum karşısında neye uğradığına şaşırdıklarını ifade eden Şaziyenur ve annesi, uzun süre bu şok halinden çıkamadığını ifade etti. Birinci olduğunu duyunca çok sevindiğini ve büyük bir heyecanla tören alanına koşarcasına gittiğini söyleyen lise öğrencisi Şaziyenur, uğradığı muamele karşısında dünyasının yıkıldığını ifade etti. "Büyük hayal kırıklığına uğradım." diyen Erdoğan, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Tören açık havada bir parkta yapılmasına rağmen böylesine çağ dışı bir muameleye uğramak, beni derinden etkiledi. Psikolojim bozuldu. Çünkü üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gördüm orada. O muameleden sonra bana dünyanın en büyük ödülünü de verseler, bu kırgınlığımı gideremezler."
Televizyonda şehit olan bir polis memuru ile ilgili haberi izlerken ailesinin duyduğu üzüntüden etkilendiğini ve bunun üzerine yarışmaya katıldığı 'Benim kahraman babam' adlı şiiri kaleme aldığını kaydeden Şaziyenur Erdoğan, tüm ısrarlara rağmen uğradığı muamelenin ardından şiirini bir daha okumadı.

20 YIL ÖNCE BANA YAPILANIN KIZIMIN BAŞINA GELMESİ ÇOK ÜZÜCÜ

Şaziyenur'un annesi Serpil Erdoğan, kızının maruz kaldığı haksızlıktan dolayı ailece çok üzgün olduklarını söyledi. Anne Erdoğan, "Çocuğumun birinci olduğu söylenince ne kadar sevindiysek, maruz kaldığımız muamele ise bizi kat kat fazlasıyla üzdü. Üniversitede okurken başörtülü olduğumdan dolayı çok mağduriyetler yaşadım. Dersten atıldım. 18-20 yılı geçmesine rağmen kızımın da benzer şeyleri yaşaması beni daha da üzdü." diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, resmi bir tören olduğu için böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi. Konuyla ilgili ailenin de gönlünü aldıklarını iddia eden Kesmez, birinci olan öğrenciyi daha sonra makamına davet ederek ödülünü vereceğini ifade etti.

KAYNAK: Ajanslar

Yorumlar (2)
abdül jones 12 yıl önce
çok kötü bir uygulama. yazıktır.
Atilla Morçol 12 yıl önce
Böyle bir hainliği yapanlar,planlayanlar elbette iğrençtirler!Ama asıl o törende onlarca belki katılanların yarıdan fazlası namaz kılan,eşi,kızı başörtülü olan bürokrat,memur,esnaf,eşraftan insanlardı. Veyl olsun onlara. Böyle sünepeler müslüman kimliğinde ortalıkta arzı endam ettikçe bu tür çirkinlikler yaşanacaktır. Allah izzeti HAK edene verir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?