banner15

Yasin Aktay'dan Kaşıkçı cinayeti yorumu: Hedef Türkiye

Kaşıkçı cinayetinin ardından nişanlısı Hatice Cengiz'in ilk aradığı isimlerden olan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Kaşıkçı cinayeti için"Sonuçları açısından uluslararası boyutları olan bir darbe teşebbüsüne dönüşebilecek bir komplo" dedi

Yasin Aktay'dan Kaşıkçı cinayeti yorumu: Hedef Türkiye

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Cinayetin hedefinin Türkiye olduğunu belirten Aktay, "Amerika üzerinden bir takım yaptırımları bile hesaplamış olabilirler" dedi.

Yasin Aktay, Sabah gazetesinden Damla Kaya'nın sorularını yanıtladı.

Kaşıkçı cinayeti için"Sonuçları açısından uluslararası boyutları olan bir darbe teşebbüsüne dönüşebilecek bir komplo" diyen Aktay, sözlerine "Suudilerin operasyonu başarılı olsaydı, neler olduğunu belki de Suudi Arabistan bizden talep edecekti. Katilleri; dünyaca ünlü gazetelere "Saygındı, sever ve değer verirdik!" diyerek Kaşıkçı'ya ne olduğunu bize soracaklardı" diye devam etti:

Aktay, "Biz ise savunma durumunda olacaktık. Dünya medyasında Türkiye'nin ne kadar güvenilmez bir ülke olduğunu göstermeye çalışacaklardı. Belki de resmi bir karar alıp kendi vatandaşlarını Türkiye'den tahliye etme yoluna gidebilirlerdi. Bunun ötesine geçip Amerika üzerinden birtakım yaptırımları bile hesaplamış olabilirler. Türkiye hedef seçildi. Eğer yok edip, hiçbir iz bırakmak istemeseler belki de Kaşıkçı hedef alınmış diyebilirdik. Kullanılan dublörün Sultanahmet'e gitmesi ve tuvalette kıyafetlerini değiştirerek bir mizansen oluşturulması, bu işin planlı yapıldığını gösteriyor. Teknik ve detaylı hazırlıkları üç-dört gün içinde yapılmış ama önceden niyetlenilmiş bir plan. Belli ki Suudiler, böyle bir fırsat ele geçmişken kaçırmak istememişler. Ortaya çıkacağını hesaplayamadılar." dedi.

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35