banner39

Yasin Börü bir hafta önce merhameti anlatmış

Kurban eti dağıtırken PKK’lılarca linç edilen liseli Yasin’in üzerinden aracıyla geçen kişinin, yan apartmanda oturan 2 çocuk annesi bir kadın olduğu iddia edildi. Öte yandan, Yasin'in günlüğünde yer alan bir cümle duygulandırdı.

Güncel 24.10.2014, 09:31 24.10.2014, 09:31
Yasin Börü bir hafta önce merhameti anlatmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kurban Bayramın 4. günü kurban eti dağıtan Yasin Börü (16), Hüseyin Dakak (19), Hasan Gökgöz (26) ve Riyad Güneş’in (28) öldürülmesinin yankıları sürerken maktullerin yakınları, yaralılar ile görgü tanıklarının ifadeleri ortaya çıkmaya başladı.

Star gazetesinde yer alan ifadelere göre PKK’lılar önce dernek, ev ve arabaları taşladılar, ateşe verdiler. Daha sonra silahlarla belirledikleri kişi ve hedeflere saldırıldı.

ÜZERİNDEN ARABAYLA GEÇTİLER

Görgü tanığı ifadelerine göre Yasin ile 3 arkadaşının linç edildiği akşam, Yasin’in üzerinden arabayla geçen kişi, yan apartmanda oturan evli ve iki çocuklu bir kadın. Görgü tanığı, Bağlar’da oturan bu kadının, linç sırasında arabasına iki kişi alarak Yasin’i ezdiğini söyledi. Gençlerin sığındığı apartman ile yan apartmanda oturan 8 kişinin linci gerçekleştirdiğini belirten görgü tanığı, linçten bir gün sonra bu kişilerin apar topar taşındıklarını söyledi.

YASİN BİR HAFTA ÖNCE MERHAMETİ ANLATMIŞTI

PKK’LI gruplarca linç edilen lise öğrencisi Yasin Börü, katledilmeden bir hafta önce merhamet ve insanlara iyilik yapmanın önemini anlatan  notlar almış ve bu notları annesi ve kardeşleriyle paylaşmıştı. Notlarında yazdığı gibi fakirlere Kurban eti dağıtırken katledilen Yasin’den geriye kalan defter ve kitaplarının arasındaki notları gören ailesi bir kez daha kahroldu.  Baba Fikri Börü oğlu Yasin’in o gün kendisine, “Baba dışarıda çok fakir insan var bu insanlara kurban eti dağıtmamız lazım. Ben öğleden sonra kurban eti dağıtmaya gideceğim” dediğini belirtti. Acılı baba, “Annesine vefatından bir hafta önce insanlara iyilik etmenin, merhametli davranmanın, yetimlere düşkünlere sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmıştı. Kardeşlerine sürekli bu telkinlerde bulunurdu. Bu notlarını kitap ve deflerlerinin arasında bulduk. İyilik peşinde koşan merhametin ne olduğunu kavrayan ve buna göre yaşayan oğlumu merhametsizce katlettiler” dedi.

TANINMAZ HALE GETİRDİLER

Gözü yaşlı anne Hatice Börü ise “Oğlum saygılı ve iyilik sever bir çocuktu. Öğrendiiklerini paylaşırdı. Geçenlerde de bana merhametin dinimizdeki önemi ve peygamberimizin bu konudaki tutumunu anlatmıştı. Ancak vicdansızlar ona hiç acımadılar, merhamet 8etmediler.  Oğlumun nazik bedenini tanınmaz hale getirdiler” dedi.

Yasin Börü öldürülmeden bir hafta önce araştırıp kaleme aldığı şu notları annesine okumuştu: “Merhamet, acımak, bağışlamak, şefkat göstermek iyilikte bulunmaktır. Hz. Muhammed canlılara karşı şefkatli ve merhametliydi. Akrabalarını ve komşularını ziyaret eder, onlara şefkat gösterir, yetimi, düşkünü ve mazlumu gözetirdi. Hz Muhammed hastaları ziyaret eder, köle ve fakirlerle oturur onlarla yemek yerdi.”

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?