banner15

Yasin Börü davası yarın devam edecek

Diyarbakır'da Kobani olayları sırasında katledilen Yasin Börü ve arkadaşları ile ilgili dava yarın devam edecek

Yasin Börü davası yarın devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te, Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 19'u tutuklu 41 sanığın yargılanmasına yarın devam edilecek. 

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara'ya nakledilen davanın duruşması, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da başlayacak.

Maktul ailelerinin avukatı Murat Sadak, yarınki duruşmada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP'li vekillerin soruşturma dosyalarında, bu dosyayla ilgili bilgi ve belge olup olmadığının sorulması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasını talep edeceklerini söyledi.

Davanın geçen celsesinde savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Ali Güler, olaya ilişkin yeni görüntüler olduğunu belirtip, görüntülerin incelenmesini talep etmiş, Sedat Çoban ise "Benim teşhislerle ilgili ilk beyanlarım yalandır. O beyanımdan dolayı diğer sanıklar cezaevinde tutukludur. Vicdan azabı çekiyorum." diye konuşmuştu.

Diğer sanıklar da "mağdur ve suçsuz" olduklarını savunarak beraatlerini talep etmişlerdi. 

"DAVAYA DAHİL EDİLSİNLER"

Maktullerden Ahmet Dakak'ın babası Öztekin Dakak, 6-7 Ekim 2014'teki olayların azmettiricisinin Selahattin Demirtaş olduğunu ileri sürerek, davaya katılması gerektiğini belirtmiş, Yasin Börü'nün babası Fikret Börü de "Olaylara katılımı teşvik eden ve başka suçtan tutuklu bulunan Demirtaş ve her kim varsa hepsinden şikayetçiyim ve mahkemeye çıkarılmalarını istiyorum." demişti.

Maktul Hasan Gökguz'un babası Mehmet Gökguz da olayın azmettiricisi olduğunu düşündüğü Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve diğer azmettiricilerin belirlenerek davaya dahil edilmelerini istemişti.

Beyanların dinlenmesinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, davayla ilgili yeni görüntüler için talepte bulunulmasına, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına, yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanmalarının devamına ve sanık avukatlarının talep ettiği bilirkişilerin kabulüne, eksik hususlarının giderilmesine karar vermişti. 

İDDİANAME

İddianamede Yusuf Er, Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un 7 Ekim 2014'te, Diyarbakır'da PKK/KCK mensuplarınca, "DEAŞ üyesi oldukları" iddiasıyla saldırıya uğradığı belirtiliyor. 

Maktuller ile olayda yaralanan Er'in, saldırı üzerine Bağlar semtinde bir daireye sığındıkları, eylemi gerçekleştiren grubun binanın çevresini sardığı ve bu kişileri aramaya başladığı aktarılan iddianamede, eylemcilerin, Er ile maktullerin 5 numaralı dairede olduğunu anlamaları üzerine bir kişinin mutfak balkonundan daireye girdiği ve içeridekilere silahla ateş etmeye başladığı kaydediliyor. 

Silahlı kişinin kapıyı açarak, grubun diğer üyelerini de eve aldığı, eylemcilerin ikametgaha sığınanları linç ederek, ateşli ve delici silahlarla yaralayıp üçüncü kattaki camdan aşağı attıkları, birini de sürükleyerek binadan dışarı çıkardıkları anlatılan iddianamede, aşağı atılan ve can çekişen maktullere sopa, taş ve tekmeyle saldırıya devam edildiği aktarılıyor. 

Olayda Er dışındakilerin öldüğü, ikametgahın tuvaletine sığınan ve bir süre fark edilmeyen Er'in daha sonra bulunduğu, darbedilerek ve kesici aletle yaralanarak buradan çıkarıldığı ancak Er'in sanıkların elinden kaçmayı başardığı ve 500 metre kadar gittikten sonra bayıldığı da iddianamede yer alıyor. 

Sanıkların, dört maktulü "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dörder, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan birer olmak üzere, beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor. İddianamede sanıkların, Er'in yaralanmasına ilişkin de ayrıca cezalandırılmaları talep ediliyor.

19'U TUTUKLU 42 SANIK

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde Börü, Dakak, Güneş ve Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 17'si tutuklu 34 sanık yargılanırken, Yargıtay 5. Ceza Dairesi, geçen ay aynı suçlamalarla ilgili suça sürüklenen 7 çocuk hakkında, çocuk ağır ceza mahkemesinde açılan iki davanın bu davayla birleştirilmesine karar verdi.

İki kişinin daha tutuklanmasıyla davadaki sanık sayısı 19'u tutuklu olmak üzere 41'e yükseldi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48