banner39

YAŞ'ın ikinci gün çalışmaları başladı

TSK'daki terfi, emeklilik ve görev süresi uzatımlarının ele alındığı Yüksek Askeri Şura'nın ikinci gün çalışmaları başladı

Güncel 02.08.2013, 10:27 02.08.2013, 11:01
YAŞ'ın ikinci gün çalışmaları başladı

Dünya Bülteni / HAber Merkezi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ikinci gün çalışmalarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında başladı.

Genelkurmay Karargahı'na ilk olarak komutanlar geldi. Başbakan Erdoğan saat 09.55'te geldiği karargahta, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından karşılandı.

Şu arada, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınıyor. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendiriliyor. Şurada, TSK'yı ilgilendiren diğer konular da görüşülüyor.

YAŞ toplantısında alınan kararların, 3 Ağustos Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

KUVVET KOMUTANLARI TAMAM GİBİ

YAŞ'ın ilk gününde kuvvet komutanlarının durumu netleşti. Kuvvet komutanları üçlü kararname ile kesinleştiği için YAŞ'tan bir gün önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a kısa ziyaretlerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in komutanlar için onay aldığı öğrenildi.

Askeri kulislerde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanı olmasında yaşanan sıkıntının aşıldığı ileri sürülüyor. Yeni komutanlar YAŞ kararlarının (3 Ağustos) açıklanmasıyla netleşecek.

KALYONCU HAKKINDAKİ İDDİALAR

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'ya hükümetin sıcak bakmadığı iddia edilmişti. Bu iddialara gerekçe olarak Kalyoncu'nun isminin Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan İbrahim Şahin'in ifadelerinde ve MİT tarafından Genelkurmay'a 2005'te adları bildirildiği ileri sürülen 'Karargah Evleri' yöneticileri arasında yeraldığı iddiaları gösterildi.  Kalyoncu'nun adı ayrıca 2006'da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde 'irticai tehdit var' diyerek komutanların hükümeti suçladığı ve Erdoğan'ın da bu suçlamalara sert tepki verdiği toplantıdaki generaller arasında geçtiği ileri sürülüyor. Kalyoncu eğer bu Şura'da Kara Kuvvetleri Komutanı olursa, teamüllere göre Orgeneral Özel'den sonra Genelkurmay Başkanı koltuğuna oturacak isim olacak.

İLK KEZ "KOR" KATILDI

"Or" rütbesindekilerin oluşturduğu askeri kanatta bu yıl bir ilk yaşandı. Nusret Güner Donanma Komutanlığı'ndan istifa ettiği için bu komutanlığa vekalet eden Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu, bu rütbesiyle Donanma Komutanı koltuğuna oturdu. Yargıtay'da temyiz süreci devam eden Balyoz Davası'ndan ceza almış YAŞ'ın doğal üyeleri Bilgin Balanlı ile Nusret Taşdeler için ise "U" masanın etrafına koltuk konulmadı. "Or"lukta 4 yılını dolduran iki komutanın bu yıl emekliye sevkedilmeleri bekleniyor.

JANDARMA ADAYLARI

Kalyoncu'nun boşaltacağı Jandarma için ise Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Servet Yörük, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman'ın adı geçiyor. Ancak Ataman, 28 Şubat iddianamesinde yer aldığı için hükümetin bu isme de sıcak bakmadığı öne sürülüyor.

HAVA VE DENİZ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'in hem 1 yıl daha görevde kalma hem de emekli edilme ihtimali var. Erten emekliye ayrılırsa "or"luğa terfi için bekleyen Abidin Ünal veya Akın Öztürk kuvvet komutanı olabilir. Bu iki isimden birisinin Harp Akademileri Komutanı olma ihtimali de var. Bu durumda Akademi Komutanı yeniden havacılara geçmiş olacak. Dünkü oturumda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ile Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'nun istifa dilekçeleri de görüşüldü. Kuvvet Komutanı Orgeneral Erten'in istifaların durdurulması için yoğun kulis yaptığı ileri sürüldü. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel'in emekli olması durumunda ise bu yıl "Or"luğa terfi edecek Koramiral Bülent Bostanoğlu kuvvet komutanı olacak. Ancak Deniz'deki kadro sıkıntısı nedeniyle Bilgel'in görev süresinin bir yıl uzatılma ihtimali de bulunuyor.

6 "KOR" YARIŞIYOR

Bu yıl Kara'da boşalacak iki "or"luk için yarışacak altı korgeneralin de durumu dünkü toplantıda görüşüldü. Bu korgeneraller şunlar: Salih Zeki Çolak, Raif Akbaş, Yaşar Güler, Adem Huduti, Ümit Dündar ve Nazım Altıntaş."

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?