banner39

Yassıada'yı turizme açacak ilk adım bugün atılıyor

Yassıada'da bugün yeni tesisler için temel atma töreni yapılacak ancak adanın turizme açılacağı yönünde eleştiriler var...

Güncel 14.05.2015, 08:51 14.05.2015, 09:33
Yassıada'yı turizme açacak ilk adım bugün atılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada için planlanan “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesinde ilk kazma Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla bugün vuruluyor.

Haberturk’te yer alan habere göre adada tören için dün çeşitli düzenlemeler yapıldı ve hazır hale getirildi. Ancak adanın dokusunun bozularak turizme açılacağı yönünde eleştiriler var.

27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra iktidardan uzaklaştırılan Demokrat Parti yönetiminin, cunta tarafından kurulan özel mahkemede yargılandığı ve Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam cezasına çarptırıldığı Yassıada ile hemen yakınındaki Sivriada, geçtiğimiz hafta imzalanan protokolle TOBB iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devredildi.

İnşaat ruhsatları da tamamlanan adalarda “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” isimli projenin ilk kazması bugün vurulacak. Temel atma törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

‘TURİZME AÇILIYOR’ İDDİASI

Bazı kesimlerin “Turizme açılıyor”, “Eğlence merkezleri yapılacak” yorumlarıyla eleştiri getirdiği projede konaklama için otel, bungalov, kafe ve restoranların yanı sıra, Demokrasi Feneri, Sonsuzluk İskelesi, helikopter pisti, Özgürlük Platformu, dört ayrı kafe ve restoran, park, Demokrasi Şehitleri Anıtı, kütüphane, müze ve konferans salonu, meydan, tekne yanaşma yeri, 27 Mayıs’ı canlandırma yeri, teraslar, dini tesisler, sergi salonları yer alıyor.

Yap-işlet, devret modeli ile TOBB tarafından yapılacak proje 103 bin 700 metrekare büyüklüğünde olacak. TOBB, tesisleri 30 yıl işletip bakanlığa devredecek. Projenin 1 yılda tamamlanması planlanıyor. Yassıada’ya proje yatırımı yapılırken Sivriada ise sadece turizm yatırımına açılacak. Projeye yapılacak yatırım toplamının 200 milyon Euro’yu bulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?