banner39

banner35

Yavuz Selim Köprüsü ücretleri belli oldu

Yavuz Selim Köprüsü için geçiş ücretleri belli oldu, buna göre bir otomobil köprüden 3 dolar + KDV ile geçecek

Güncel 14.08.2016, 11:22 14.08.2016, 11:32
Yavuz Selim Köprüsü ücretleri belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışının 26 Ağustos'ta yapılacağını hatırlatarak, "Köprünün geçiş ücreti 3 dolar otomobil olacak." dedi.

Arslan, darbe girişimi sonrası Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirilecek dev projelerin hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışının daha önce planlandığı gibi 26 Ağustos'ta yapılacağını ifade eden Arslan, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 şeride sahip olacağını anlattı.

Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de köprünün dünyada ilk olacağını vurgulayan Arslan, "Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kırarken, açıklığı bin 408 metre olmak üzere toplam boyu 2 bin 164 metre ve bu özelliğiyle de 'üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü' unvanına sahip." diye konuştu.

"KÖPRÜDEN GEÇİŞ ÜCRETİ 3 DOLAR OTOMOBİL EŞDEĞER OLACAK"

Arslan, İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, trafikten kaynaklanan hava kirliliği ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması öngörülen köprüyle yılda yaklaşık 1 milyar 450 milyon doları enerji, 335 milyon doları iş gücü kaybı olmak üzere toplam 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın önüne geçileceğini kaydetti.

Arslan, İstanbulluların heyecanla beklediği, iki yakayı birbirine üçüncü kez bağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücretinin 3 dolar otomobil eşdeğer olacağını belirterek, "Ücretlere KDV dahil değildir. 3 dolar artı KDV, tek yön için belirlenen fiyattır." diye konuştu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?