banner39

Yayman'a göre PKK silah bırakmayacak, çekilecek

Yazar Hüseyin Yayman'a göre Çözüm Süreci'nin sonuna doğru gelindiğini belirten açıklama hükümet ile HDP tarafından birlikte yapılacak. Ancak açıklamada "örgütün silah bıraktığına" yönelik bir detay olmayacak. Sadece örgütün Türkiye'de silahlı mücadeleyi bitirdiği belirtilecek

Güncel 25.02.2015, 09:40 25.02.2015, 10:28
Yayman'a göre PKK silah bırakmayacak, çekilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çözüm Süreci'nde gelinen son noktada PKK'nın silah bırakmayacağı, sadece Türkiye'deki silahlı eylemlerine son vererek ülke dışına çıkacağı belirtiliyor.

Çözüm Süreci'ni yakından takip eden  Yazar Hüseyin Yayman, hükümet ile HDP arasında varılan mütabakat sonucunda bir açıklama yapılacağını, açıklamanın örgütün silah bırakacağına yönelik değil; Türkiye'deki silahlı faaliyetlerini bitirdiğine yönelik olacağını söyledi.

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a konuşan Yayman'ın söylediklerinden öne çıkanlar şöyle:

Çözüm sürecinde bir sorun yok. Artık finale gelindi. Çok güzel işlerin olacağını, yakında Türkiye'de iki baharın birlikte yaşanabileceğini düşünüyorum. Aslında 15 Şubat'ta, yani Öcalan'ın Türkiye'ye gelmesinin yıldönümünde olacaktı. Fakat olmadı. Martın başında ya da son tarih olarak 21 Mart Nevroz'unda olacak. Kandil, Öcalan'a rağmen hiçbir adım atmaz. PKK, İmralı'nın sözünden çıkmaz. Kandil bütün kazanımlarını mücadele ederek elde etti. Şimdi kolay teslim olmak yerine direnerek çekilme gibi bir tavrı var.

Seçim öncesi açıklama yapılacak ve yeni bir tarih başlayacak. PKK silah bırakmayacak, Türkiye'de eylemi bırakacak. PKK Kongresi toplanacak ve "Türkiye'de silahlı mücadeleyi
sonlandırdık" diyecek. 2013'te başlayan ancak yarım kalan sınır dışına çekilme yeniden başlayacak ve tamamlanacak. Ama PKK, silah bırakmayacak. Rojava meselesi ve Ortadoğu'daki altüst oluşlar devam ettiği için oradaki varlığını sürdürecek. Türkiye'deki çatışmadan çekilmiş olacak.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?