Yazar Mehmed Niyazi Özdemir son yolculuğuna uğurlandı

Tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmed Niyazi Özdemir, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Yazar Mehmed Niyazi Özdemir son yolculuğuna uğurlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaklaşık 1 aydır tedavi gördüğü Acıbadem Koşuyolu Hastanesi'nde dün vefat eden tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmed Niyazi Özdemir, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı.

Özdemir için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Ailesi, burada taziyeleri kabul etti.

Cenaze, öğle vakti İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından defnedildi.

Cenazeye, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Özdemir'in ailesi, yakınları, sevenleri ve edebiyat dünyasının önemli isimleri katıldı.

"GÜZEL AHLAK SAHİBİ BİR İNSANDI"

Namazın ardından cemaatten helallik isteyen ve Özdemir için dua eden İstanbul Müftüsü Yılmaz, "Mehmed Niyazi Özdemir, güzel ahlak sahibi bir insandı. İncitmeyen ve incinmemeye çalışan biriydi. İnşallah onun yerinde yeni Mehmed Niyaziler gönülleriyle, kelamlarıyla, kalemleriyle bu millete önder olmaya, bu milletin uyanışına vesile olmaya devam ederler." dedi.

Tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, (76) yaklaşık 1 aydır tedavi gördüğü Acıbadem Koşuyolu Hastanesi'nde dün vefat etmişti. 

MEHMED NİYAZİ ÖZDEMİR KİMDİR?

Mehmet Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942’de Adapazarı’nda doğdu. 1953’te Akyazı İlkokulu, 1957’de Haydarpaşa Lisesi, 1964’te ise İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı zamanda Felsefe bölümünden de diploma aldı.

İlk makalesi 1967’de Milli Hareket dergisinde yayınlanan yazar, Türkiye, Babıalide Sabah, Gündüz, Muhalif ve Tercüman gazetelerinde yazdı.

1982 yılında “Ölüm Daha Güzeldi” romanıyla Türkiye Milli Kültür Vakfının “Yılın Romanı Ödülü”nü, 1999’da ise “Çanakkale Mahşeri” eseriyle “Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü”nü kazandı.

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR’İN ESERLERİ

Romanları:

Varolmak Kavgası Roman
Bayram Hediyesi Hikâye
İki Dünya Arasında Roman
Yazılamamış Destanlar Hikâye
Çanakkale Mahşeri
Dâhiler ve Deliler
Daha Dün Yaşadılar Roman
Doğunun Ölümsüz Çocuğu
Yemen! Ah Yemen!

Düşünce kitapları:

Plevne Tarihi
İslam Devlet Felsefesi
Millet ve Milliyetçilik
Türk Devlet Felsefesi
Türkiye’nin Meseleleri-I
Türkiye’nin Meseleleri-II
Medeniyet Ülkesini Arıyor
Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği
Millet ve Türk Milliyetçiliği
Türk Tarih Felsefesi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 17:28
YORUM EKLE

banner39