Yazar ve çevirmen Ahmet Cemal son yolculuğuna uğurlandı

75 yaşında hayatını kaybeden yazar ve çevirmen Ahmet Cemal'in cenazesi, ikindi vakti Moda Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı'nda denedildi

Yazar ve çevirmen Ahmet Cemal son yolculuğuna uğurlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yoğun bakımdayken 75 yaşında vefat eden yazar ve çevirmen Ahmet Cemal son yolculuğuna uğurlandı.

Cemal için ikindi vakti Moda Camisi'nde kılınan cenaze namazı öncesinde kuzeni Neslihan Akın, Ahmet Cemal Kültür Merkezi öğrencileri Selami Üstübil ve Eran Ergül taziyeleri kabul etti.

Törene, Cemal'in yakınlarının yanı sıra, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlileri ve öğrencileriyle çok sayıda seveni katıldı.

AHMET CEMAL KİMDİR?

Eserleri, çevirileri, köşe yazıları ve akademik çalışmalarıyla büyük bir okur kitlesine ulaşan Ahmet Cemal, 1942'de dünyaya geldi.

Birçok dergide yazıları yayımlanan Cemal, Walter Benjamin, Bertolt Brecht, Hermann Broch, Elias Canetti, Paul Celan, Ernst Fischer, Goethe, Franz Kafka, Heinrich v. Kleist, Georg Lukacs, Friedrich Nietzsche'nin çeşitli eserlerini Türkçe'ye çevirdi.

"Kıyıda Yaşamak" romanı ve "Dokunmak" adlı hikaye kitabıyla "Geçmiş Bir Dua Kitabından" adlı şiir kitabı bulunan edebiyatçıya, Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından 1988'de fahri doktora unvanı verildi. "Avusturya Federal Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı" ile "Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"nün de sahibi olan Cemal, Türk Dil Kurumu tarafından da Türk diline katkılarından dolayı "Onur Ödülü"ne layık görüldü.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 19:49
banner53
YORUM EKLE

banner39