Yazıcıoğlu vefatının 5. yılında anılıyor

BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun bir helikopter kazası sonrası hayatını kaybetmesinin üzerinden beş yıl geçti

Yazıcıoğlu vefatının 5. yılında anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün üzerinden 5 yıl geçti. Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere yola çıkan, içinde BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber 4 kişiyi taşıyan helikopter bilinmeyen bir sebepten dolayı Göksun, Keş Dağı'nda düştü. Kazada helikopterde bulunan 6 kişi hayatını kaybetti.

Kocatepe Camisi`nde cenaze töreni düzenlenen Yazıcıoğlu, törenin ardından Mehmet Akif Ersoy`un İstiklal Marşı`nı yazdığı Tacettin Dergahına defnedildi. Muhsin Yazıcıoğlu daha önce on yedi defa trafik kazası geçirmişti.

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düşmesinin kaza mı yoksa suikast mı olduğu tartışmaları hep yapıldı. Kazanın dördüncü yıldönümünde bir açıklama yapan Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, aradan geçen 4 yılda kazayla ilgili çalışmaları yeterli bulmadığını belirterek, ''Kaza mıdır, kaza değil midir? Bu konuda devletten, iktidardan çözüm bekliyoruz'' demişti. Yazıcıoğlu, kazanın ardından geçen 4 yıllık sürede mesafe katedilemediğini savunarak, ''3 gün boyunca karlar altında yatan 5 kişi... Maalesef, o günden bu güne kadar bir çözüm olmadı, bir neticeye varamadık'' diye konuşmuştu.

ERGENEKON'DA GİZLİ TANIK İDDİASI

Erzincan´da İrtica ile Mücadele Eylem Planı´nın uygulamaya konulduğu iddiasıyla Erzurum´da açılan ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde aynı planla ilgili açılan davayla birleştirilmesine karar verilen davanın dosyasından çarpıcı bir ortam dinlemesi kaydı çıkmıştı. Kayıtta, davada yargılanan MİT görevlilerinin, helikopter kazasında ölen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu hakkında ´Gizli tanık olduğu için öldürüldü´ dediklerine yönelik konuşmalar yer alıyordu.

Sonraki günlerde BBP bu iddiayı yalanlasa da bu konudaki şüpheler hep devam etti. Öte yandan son günlerde ortaya atılan paralel yapı iddiaları kapsamında da Yazıcıoğlu'na bu yapı tarafından suikast düzenlendiğine dair görüşler yer alıyor.

SUİKASTTEN ÖNCE ZEHİRLENDİ Mİ?

Yazıcıoğlu´nun ölümüyle ilgili Adli Tıp raporunda helikopterde bulunanların havada karbonmonoksit soluduğuna dair görüşler olduğu iddia ediliyor. İddialara göre Pilot Kaya İstektepe bayılınca kontrolden çıkan helikopter dağa çakıldı.

İddialara göre Adli Tıp, Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerden alınan şahit numunelerini mercek altına aldı. Adli Tıp Kimya İhtisas Dairesi´nin 7 Temmuz 2010 tarihli raporunda, BBP liderinin kanında yüzde 13, pilot Kaya İstektepe´de yüzde 26, gazeteci İsmail Güneş´te ise yüzde 27 oranında karbonmonoksit gazı tespit edildiği belirtildi.

ENKAZ 47 SATTE BULUNMUŞTU

Helikopter kazasında BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, İHA muhabiri İsmail Güneş ve pilot Kaya İstek tepe dışında, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ve BBP Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya da hayatını kaybetmişti. Düşen helikopterin enkazına ise olaydan 47 saat sonra ulaşılmış ve kötü hava şartlarının da etkisiyle tam bir kurtarma rezaleti yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39