Yedikule Bostanları park, bahçe ve tesis olacak

İstanbul Yedikule'de bulunan tarihi bostanlar, yeniden düzenleme kapsamında park, bahçe ve sosyal tesiz olacak

Güncel 20.11.2014, 11:17 20.11.2014, 11:51
Yedikule Bostanları park, bahçe ve tesis olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yedikule’de tarihi surların dibinde bulunan ve Osmanlı saraylarına sebze yetiştiren tarihi bostanlık alanı yeniden düzenleme kapsamında park, bahçe ve sosyal tesiz olacak.

İstanbul’daki tarihi surların dibinde yer alan Yedikule Bostanları’nın dönüşümü için, Koruma Kurulu kararı doğrultusunda  İBB Meclisi’nce Uygulama İmar Planı’na işlendi. Bakanlar Kurulu’nun 2006 yılında “Yenileme alanı” ilan ettiği tarihi bostan alanıyla ilgili Fatih Belediyesi’nin, “Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması” hakkındaki kanun gereği hazırladığı Uygulama Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP ve MHP grubunun ret oylarına karşılık iktidar partisinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Karara itiraz eden CHP, yenileme projesine onay veren Ak Parti Grubu’nu “Kültür katliamına” imza atmakla suçladı. Tartışmalar altında devam eden ve Yedikule Bostanları’nı da,  “Yedikule-Belgrad Kapı Arasında Kara Surları İç Koruma Rekreasyon Projesi” hakkındaki raporun hakkındaki karar kapsamında, bölgeye sus havuzu, sosyal tesis, açık spor alanı, otopark, dinlenme alanları ve konutlar yapılabilecek.

Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilen rapora göre alanın bir kısmı, belediye tarafından bahçe olarak kullanımı sağlanacak.

Raporun İBB Meclisi’nde görüşülmesi esnasında CHP'li İmar Komisyonu Üyesi Esin Hacıalioğlu, planın acele alınmış acele alınmış bir karar olduğunu ileri sürüp, “Zirai Botanik Dinlenme alanı” adı altında, tarihi bostanın yok edileceğini iddia etti.

SOYSAL: EMEĞE HAKSIZLIK EDİLMEMELİ

AK Partili İmar Komisyon Başkan Vekili Timur Soysal ise, bölgenin adeta mezbelelik hale geldiğini savundu. İmar planları için komisyon üyelerinin günlerce yerinde inceleme yaptığını anlatan Soysal “Emeklere haksızlık edilmemeli. Orası bostanlıktan çıkmış, hafriyat atıklarıyla doldurulmuş, tinercilerin yatağı haline gelmiş bir yerdi. Bu meclis’ten Fatih ilçesinin 1/5000 1/1000 ölçekli planları oy birliği ile geçti. Bu raporla yenileme alanı ilan edilmiş bir bölgenin biz plan değişikliğini değil Kurul tarafından onaylanan avan projenin planlara aktarıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tartışmaların ardından söz konusu rapor oy çokluğu ile kabul edildi.

PLAN KORUMA KURULU'NA SUNULACAK

Söz konusu bölge SİT alanında olduğu için planlar daha sonra Koruma Kurulu’nun da onayına sunulacak. Kurul da planları onaylarsa yürürlüğe girecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?