banner39

Yemen başkanının Türkiye'deki malvarlığı donduruldu

Eski Yemen Devlet Başkanı Salih ve oğlu ile bazı Husi militanlarının tasarruflarında bulunan Türkiye'deki mal varlıkları dondurulacak

Güncel 07.08.2015, 09:58 07.08.2015, 09:58
Yemen başkanının Türkiye'deki malvarlığı donduruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda, eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih dahil 5 kişinin Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin kararın yürürlüğe konulmasını kararlaştırdı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, BM Güvenlik Konseyi'nin 2140, 2204 ve 2216 sayılı kararları kapsamında, eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve oğlu Ahmed Ali Abdullah Salih, Husi militanları Abdülhalik el Husi, Abdullah Yahya el Hakim ve Abdülmalik el Husi'nin Türkiye'deki mal varlıklarının 26 Şubat 2016'ya kadar dondurulmasına ilişkin karar yürürlüğe konuldu.

Söz konusu kişilerin dondurulan mal varlıklarına Türkiye’de bulunan bankalar ve diğer mali kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler nezdindeki kiralık kasa mevcutları da dahil olacak.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlıklarının dondurulması hakkındaki kararda yer alan listede değişiklik yapılmasına ilişkin karar da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Maliye Bakanlığının ilgili yazısı üzerine "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'un" 5. maddesine göre, Bakanlar Kurulunun bu listede değişiklik yapılmasına ilişkin kararı yürürlüğe girdi.

Böylece, BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların kontrolünde olan mal varlığının dondurulması hakkındaki kararın, "El-Kaide Bağlantılı Gerçek Kişiler" listesi güncellendi. Güncellemede, listenin 43. sırasında yer alan Muhammed el Gabra'ya ilişkin bazı bilgiler yer aldı. 253. sırada yer alan Aliashab Alibulatoviç Kebekov'a ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı.

Her iki karara karşı, Resmi Gazete'de yayımını izleyen 60 gün içinde Danıştayda dava açılabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?