banner39

Yeni anayasada AK Parti- MHP arasında derin ihtilaflar

AK Parti ve MHP arasında tamamlanan mzakereler konusunda cumhurbaşkanının parti lideri olması ve Meclisi feshetme yetkisi konusunda uzlaşma sağlanamadı

Güncel 29.11.2016, 11:40 29.11.2016, 12:24
Yeni anayasada AK Parti- MHP arasında derin ihtilaflar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ve MHP arasındaki anayasa müzakereleri tamamlandı. AK Parti son değerlendirmeleri MHP'ye yazılı olarak iletti.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, başkanlık düzenlemesini de içeren anayasa değişikliği görüşmeleri için üç kez bir araya geldi.

NTV'nin aktardığına göre müzakerelerde 12 madde üzerinde önemli değişiklikler yapıldı. Edinilen bilgiye göre, iki partinin ortak noktada buluşamadığı ilk konu, cumhurbaşkanı seçilecek kişinin partisi ile ilişkilerinin nasıl düzenleneceğine yönelik.

MHP, cumhurbaşkanının parti üyesi olmasında bir sakınca görmüyor. Ancak cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı da olmasına sıcak bakmıyor. AK Parti ise değişiklikle parti genel başkanı ile cumhurbaşkanının aynı kişi olabilmesinin önünü açıp iki başlılığı önlemenin amaçlandığını vurguluyor.

AK Parti, ikinci bir formülü gündeme getirerek, konuya ilişkin anayasaya herhangi bir hüküm konulmamasını savunuyor. Bu durumda, cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kendisi belirleyecek.

Müzakerelerde ikinci ayrışma konusu ise cumhurbaşkanının denetlenmesi. İki parti arasında, soruşturma komisyonu kurulması ve Yüce Divan'a sevk için oranların belirlenmesinde ayrışma yaşanıyor.

Bir diğer ihtilaf ise cumhurbaşkanının Meclis’i feshetmesi konusunda. MHP, cumhurbaşkanına fesih yetkisine karşı çıkmıyor ancak fesih durumunda cumhurbaşkanının da azledilmiş olması şartını öne sürüyor.

Gül ve Parsak'ın şekillendireceği teklif daha sonra liderlere gidecek. Liderlerin müzakere etmesinin ardından, tam mutabakat sağlanması durumunda, teklif en kısa sürede Meclis'e gönderilecek. 

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?