banner39

Yeni anayasaya destek oranı yüzde 60'ın üzerinde ANKET

Yapılan son ankette yeni anayasa yapılması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 60'ı aşarken AK Parti'nin oyu yüzde 47,6, CHP'ninki ise yüzde 24,8 çıktı

Güncel 12.02.2015, 07:46 12.02.2015, 07:46
Yeni anayasaya destek oranı yüzde 60'ın üzerinde ANKET

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yapılan son araştırmalarda başkanlık sistemine "evet" diyenlerin oranı yüzde 54.5'i bulurken, ankete katılanların yüzde 65.1'i yeni anayasaya onay verdi.

Sabah Gazetesi'nde yayımlanan ve MAK Danışmanlık tarafından 3-8 Şubat tarihlerinde 30 büyükşehir, 14 il ve 120 ilçede 5 bin 454 kişi ile yüz yüze yapılan "Şubat ayı Türkiye gündem" araştırması, siyasi partilerin oy oranı, gündem konularına ilişkin seçmenin değerlendirmesi ve başkanlık sistemiyle ilgili yeni tespitler ortaya koydu.

AK PARTİ'NİN OYU YÜZDE 47,6

Ankette "Bugün seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?" sorusuna kararsızların dağılımıyla birlikte seçmenin yüzde 47.6'sı AK Parti yanıtını verdi. Aynı soruya seçmenin yüzde 24.8'i CHP, yüzde 14.3'ü MHP ve yüzde 8'i de HDP karşılığını verdi.

BAŞKANLIĞA YÜZDE 54,5’LİK DESTEK

Anketin en çarpıcı sonuçları arasında ise seçmenin başkanlık sistemine bakışı yer aldı. Buna göre seçmenin yüzde 54.5'i "Türkiye Cumhuriyeti başkanlık sistemine geçmeli midir?" sorusuna "evet" yanıtını verdi. Yüzde 30.5'lik bölüm mevcut yönetim sistemiyle devam edilmesi görüşünü dile getirirken yüzde 15'lik bölüm 'kararsız-görüş bildirmedi' olarak yer aldı.

SİSTEM HALKA ANLATILMALI

Anket analizinde başkanlık sisteminin kamuoyuna yeterince 'ikna edici' anlatılamadığı, muhalefetin de yoğun defans yaptığına dikkat çekilerek "başkanlık konusunda iktidar partisinin oy oranından daha fazla oranda bir desteğe rağmen konunun kamuoyu tarafından yeterince anlaşılamadığı, zihinlerin netleşmediği görülmektedir" denildi.

YENİ ANAYASAYA YÜZDE 65'LİK DESTEK

Ankette Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olup olmadığı yönündeki soruya ise halkın yüzde 65.1'i "evet" karşılığını verirken yüzde 19.9'luk bölüm ise yeni bir anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünü dile getirdi. Anket analizinde yeni anayasanın önümüzdeki dönem parlamentosunun öncelikli gündem konusu olacağı dile getirilirken "Asli görevi yasama olan TBMM'nin yeni dönem şekillenmesinde ve siyasi partilerin aday belirleme kriterlerinde de yeni anayasayı yapabilecek dirayet ve kifayette vekillerle temsilini önemli kılmaktadır" denildi.

banner53
Yorumlar (1)
fatih 6 yıl önce
Mak danışmanlık şirketine tavsiyem Hilafet'mi yoksa Başkanlık'mı diye sormasıdır.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?