banner39

Yeni bir 'Alevi Açılımı' daha geliyor

Hükümet daha önce yapılan 'Alevi Açılımı'na benzer yeni bir açılım daha yapıyor. Yeni başbakan, konuyla ilgili yeni bir paket hazırlanması talimatını verdi

Güncel 24.10.2014, 10:04 24.10.2014, 10:56
Yeni bir 'Alevi Açılımı' daha geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümetin terörü bitirmek için başlattığı çözüm sürecinde önemli mesafeler alınırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk adımı 2009 yılında atılan Alevi açılımı için de yeniden çalışma yapılması talimatını verdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre Davutoğlu, önceki gün ilgili bakanlarla biraraya gelerek bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı.

Toplantıda en kısa süre içinde Alevi kesimlerin temsilcileri ile bir kez daha toplantı yapılması, talepleri karşılayacak şekilde bir paket hazırlanması ve bunların kamuoyuna açıklanması kararlaştırıldı. Toplantıda, Alevi açılımı konusunda birçok adım atılıp, her seferinde bu çalışmaların rafa kaldırılmasının Alevi kesimlerde rahatsızlık oluşturduğunu, bu sebeple yeni yapılacak çalışma ile artık sonuca gidilmesi gerektiği üzerinde görüş birliğine varıldı.

MUHTEMEL PAKETTE NELER VAR?

Kamuoyuna açıklanacak düzenlemeler arasında cemevlerine bütçe ayrılması, bu kapsamda Alevi dedelerine maaş bağlanması gibi konular yer alacak. Ayrıca tartışma konusu olan cemevlerinin statüsü de yasa ile tanımlanacak.

Bir üniversite bünyesinde Alevi Enstitüsü veya kürsüsü kurulması da öngörülüyor. Bu kapsamda Kürt sorununun çözümündeki adımlardan biri olan ve Mardin Üniversitesi'nde Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı kurulmasına benzer bir formül gündeme gelecek. Çorum Hitit Üniversitesi'nde Alevi Enstitüsü veya kürsüsü kurulması önerilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Aleviler başta olmak üzere farklı mezhepleri temsil eden bir daire başkanlığı kurulması da öneriler arasında yer alıyor. Kurulacak üniversite kürsüsü veya araştırma merkezi üzerinden dedelere hizmet içi eğitim ve sertifika verilecek.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?