banner15

Yeni dönemin hükümetinde neler olacak

24 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak olan yeni yapıda 15 bakan 5 başkan yardımcısı olacağı öne sürülüyor

Yeni dönemin hükümetinde neler olacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulama düzenlemeleri içinde en çok, bakanlıkların yeniden yapılandırılması merak ediliyor. Yapılan yorumlarda yeni hükümette Bakan sayısının 15, cumhurbaşkanı yardımcısı sayısının ise 5 olarak planlandığı öne sürülüyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın konu ile ilgili haberinde Bakanlıkların sayısı ve görevleriyle ilgili çalışma yapan kurmay ekibin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölünerek sadece Şehircilik Bakanlığı veya Yerel Yönetimler Bakanlığı kurulması tartışılıyor. Çevrenin ise Orman Bakanlığı ile ilişkilendirilmesi düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ikiye bölünerek Kültür Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile birleştirilmesi, Turizm Bakanlığı’nın tamamen bağımsız yapılanarak, ekonomi bakanlıkları içinde değerlendirilmesi ele alınıyor. Ekonomi bakanlıklarının parçalı yapısının sorun yarattığı, ekonomiden sorumlu bakan sayısının azaltılmasının doğru olacağı değerlendiriliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları arasına gençliğin de alınması. Sporun bağımsız bakanlık yapılması, sosyal politikaların da Çalışma Bakanlığı’na aktarılması ele alınıyor. Ancak bu konularda kararın son toplantıda alınacağı belirtiliyor.

Bakanlık sayılarının 15 olarak planlandığı, birleşmelere bağlı olarak bu sayının 2 artabileceği ifade ediliyor. Bu bakanlıkların tamamının icracı bakanlık olarak tanımlanacağı, cumhurbaşkanı yardımcılarının da dahil edilmesiyle toplam bakan sayısının 20 civarında olacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı yardımcılarının işlevinin de daha çok başbakan yardımcılığında olduğu gibi yapılandırılacağı kaydediliyor.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48