Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

Meclis başkanlığı seçimlerini Ak Parti adayı İsmet Yılmaz dördüncü turda kazandı. Yılmaz, Ak Partililerin oylarıyla kazandı

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meclis başkanlığı için yapılan son tur seçimlerde Ak Parti tarafından aday gösterilen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 258 oyla seçildi. Yılmaz kendi partisinin tüm oylarını alarak başkan seçildi.

Yılmaz ile birlikte dördüncü turda yarışan CHP adayı Deniz Baykal 182 oy aldı. Baykal, kendi partisinin yanında HDP milletvekillerinden de oy aldı. Baykal'ın HDP'den 53 oy aldığı tahmin ediliyor. Baykal, daha önceki turlarda kendi partisinden 128-129 oy almıştı.

HDP'DE 27 FİRE

Kendi adaylarının desteklenmemesi halinde son turda geçersiz oy kullanacağını belirten MHP'liler 78 geçersiz oy kullandı. Dördüncü turda CHP adayını destekleme kararı aldığı görülen HDP'de ise tahminen 27 milletvekilinin oy kullanmadığı görüldü.

SİYASİLERDEN İLK TEPKİLER

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş TBMM başkanlık seçimine ilişkin, "Bir tek partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Keşke muhalefet başarabilseydi bunu. Fakat MHP Meclis Başkanlık koltuğunu AKP'ye armağan etmiş oldu. MHP'ye hayırlı olsun diyorum" dedi.

CHP'Lİ KOÇ: MHP, AKP'YE ALTIN TEPSİYLE SUNMUŞTUR

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Meclis Başkanlığı seçiminin ardından açıklama yaptı. Koç, "Meclis Başkanlığı altın tepsiyle AKP'ye sunulmuştur." dedi. Koç "Sayın İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçilmiştir. Hayırlı olmasını diliyoruz. Umarız daha önceki dönemlerde vesayet altında sergilenen meclis başkanlığı konumu iç tüzük ve anayasada yer alan hükümlere göre uygulanır. Koltuk tedarikçisinin kimler olduğu ortaya çıkmıştır. Meclis Başkanlığı altın tepsiyle AKP'ye sunulmuştur" ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÖNCESİNDE PARTİLERİN TAVRI

Seçimden önce açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimlerinde kendi adaylarının dördüncü tura kalmaması halinde çekimser oy kullanacaklarını söyledi.

Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısı çıkışında Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada "Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" dedi.

HDP ÜÇÜNCÜ TURDA KENDİ ADAYINI DESTEKLEDİ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını söylemişti, ancak Deniz Baykal'a destek verdikleri görüldü.

Demirtaş, seçimden önce Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.  Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur sonucuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Demirtaş, tahmin ettikleri bir tablonun oluştuğunu belirtti. Demirtaş, "Her grup kendi adayının arkasında duruyor. Normaldir, bir, iki fire gruplarda olabilir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: ÇATI MI KALDI

MHP'nin kendi adaylarının desteklenmemesi halinde son turda geçersiz oy kullanacaklarını açıklamasının ardından kendisine sorulan "Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek misiniz?" sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çatı mı kaldı" diye cevap verdi.

AKDOĞAN: MHP İLK SINAVINI VERECEK

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, oylama öncesi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Yalçın Akdoğan, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak öneren CHP'nin Meclis Başkanlığı'na desteklememesi de kendi adayına sahip çıkmaması da Tenakuz olacak. MHP, HDP konusunda ilk sınavını verecek. Birlikte hareket görüntüsü bugüne kadarki söylemleri boşa düşürür. Bu bir samimiyet testidir. Elbette milletin iradesine mazhar olan hiçbir partiye vebalı muamelesi yapılamaz ama siyasi tutarlılık da göz ardı edilemez. Taktik manevralarla siyasi tutarlılığını ve ilkelerini yok eden partiler siyasi zemini de yok ederler. İsmet Yılmaz yeni dönemde vurgulanan uzlaşma ve diyalog kültürüne uygun bir başkan olacaktır. Meclis Başkanının, seçimde birinci olan partiden seçilmesi teamülü Ak Parti söz konusu olunca değişmemelidir. Adayımızın ve siyasi ilkelerimizin arkasında sonuna kadar DİMDİK duracağız. Allah hayırlı başarılar nasip etsin" dedi.

İSMET YILMAZ KİMDİR?

TBMM yeni başkanı İsmet Yılmaz, 1961 yılında Sivas'ta dünyaya geldi. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu makine bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde Master derecesini "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamladı. 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak hizmet verdi. 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı. 2007 yılında 8 Mayıs - 29 Ağustos tarihleri Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüten Yılmaz, 2011 Milletvekili seçimlerinde AK Parti'den aday oldu ve seçildi. İsmet Yılmaz 6 Temmuz 2011'den bu yana Milli Savunma Bakanı görevini üstlendi.
Yılmaz evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39