Yenikapı'da 'Kudüs İslam'ındır' mitingi düzenlendi

Saadet Partisi'nin çağrısıyla düzenlenen "Kudüs İslam'ındır" mitingi, şiddetli sağanak yağış nedeniyle gecikmeli olarak başladı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ABD'nin Kudüs kararınına ilişkin, "Elbette sadece Kudüs ve Mescid-i Aksa için değil, Gazze, Batı Şeria ve Ramallah için, her şeyden önce başkenti Kudüs olan Filistin için buradayız." dedi.

Yenikapı'da 'Kudüs İslam'ındır' mitingi düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi'nin çağrısıyla ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto için düzenlenen "Kudüs İslam'ındır" mitingi başladı. Hak-İş, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri Derneği, ASKON, MÜSİAD, TÜGVA, TÜRGEV, ÖNDER başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği mitingde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri halka hitap etti.

Mitinge katılmak isteyenler, öğle saatlerinden itibaren Yenikapı Etkinlik Alanı'na gelirken, arama noktalarından geçenlere Türk ve Filistin bayrakları dağıtıldı.

Filistin'e destek mesajları içeren atkılar takan, kelime-i tevhid bayrakları taşıyan birçok vatandaş, sık sık tekbirler getirerek "Hamas'a selam direnişe devam", "İstanbul'dan Gazze'ye direnişe bin selam", "Oluk oluk kan aksa, kurtulacak El-Aksa" sloganları attı.

Miting öncesi gelenlere Filistin mücadelesini konu alan marşlar dinletilirken, alan kadın ve erkekler için ikiye bölündü.

Osman Gündüz, Mikail Şimsek ve Harun Beyaz sevilen ezgilerini seslendirirdi.

Vatandaşlar için seyyar mescitler ve tuvaletler kurulan meydanın çeşitli yerlerine dev vinçlerle hoparlörler yerleştirildi.

Alana kurulan dev platformda Kubbet'üs Sahra figürü, merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in dev portreleriyle Filistin bayrağı yerleştirildi.

Saat 13.00'te başlaması öngörülen miting sağanak nedeniyle 14.30'da başladı.

KARAMOLLAOĞLU: KUDÜS MÜSLÜMANLARIN EN BÜYÜK CİHADIDIR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin çağrısıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen ve birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği "Kudüs İslam'ındır" mitinginde konuştu.

Merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın Amerika ve siyonizm hakkındaki sözlerini anımsatan Karamollaoğlu, "Herkes Amerika ne der?' derken, Meclis kürsüsünde 'Bana ne Amerika'dan.' diyerek tek başına tüm dünyaya meydan okuyan Necmettin Erbakan'ın talebelerine selam olsun. Bu meydandaki coşkudan ve kararlılıktan aldığım cesaretle söylüyorum ki ey zalimler, siyonistler Kudüs, ezelden ebede İslam şehridir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin." diye konuştu.

Karamollaoğlu, mitinge katılanların Filistinlileri yalnız bırakmadıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Filistinli kardeşlerimize yalnız olmadıkları mesajını verdiniz. Bugün Kudüs, sadece bir şehir ve mekan ve mukaddes belde değildir. Dava, direniş simgesidir. İlk kıblemiz ve istikametimizdir. Karanlıktan aydınlığa yürüyüşün adıdır. Mekke'den sonra yeryüzünün en eski mabedi için buradayız. Elbette sadece Kudüs ve Mescid-i Aksa için değil, Gazze, Batı Şeria ve Ramallah için, her şeyden önce başkenti Kudüs olan Filistin için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için küresel intifadanın meş'alesini yakıyoruz. Kudüs Müslümanların en büyük cihadıdır."

Mescid-i Aksa'nın işgal altında olmasının sadece Filistinlilerin meselesi olmadığını aktaran Karamollaoğlu, meselenin bütün İslam alemini ilgilendirdiğini kaydetti.

Karamollaoğlu, "Müslümanım" diyen her insanın yüreğinin Kudüs ve Mescid-i Aksa için atması gerektiğine dikkati çekerek, "Hakk'ı üstün tutan anlayış hakim olduğu sürece hangi inanca mensup olursa olsun insanlar Kudüs'te bir arada ve huzur içinde yaşadılar. O dönemde bütün insanların temel insan hakları teminat altındaydı. Filistin'de adalet refah ve huzur vardır. Bir zamanlar Yahudisiyle, Hristiyanıyla, Müslümanıyla Kudüs'te barış ve hoşgörü hakimdi. Ne zaman ki Kudüs farklı zihniyetlerin eline geçti huzurun yerini kargaşa, adaletin yerini zulüm aldı." değerlendirmelerinde bulundu.

 "IRKÇI  EMPERYALİZM LAFTAN DEĞİL, ANCAK GÜÇTEN ANLAR"

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, bu küresel kuşatmaya karşı ancak küresel bir direnişle, küresel bir intifada ile karşı çıkılabileceğini vurgulayarak, "Farklılıklarımızı taşıyarak, değil ittifaklarımızı güçlendirerek, bu kuşatmayı engelleyebiliriz. Zaman süslü laflar söyleme zamanı değil. Kudüs'ün kurtuluşunu gerçekten istiyorsak, güçlü ittifaklarla bu işe kalkışmalıyız. Irkçı emperyalizm laftan değil, ancak güçten anlar. İslam İşbirliği Teşkilatı 48 yıl önce Mescid-i Aksa'yı korumak için kuruldu. Türkiye dönem başkanı. Sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarını önemli buluyoruz ama kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak zirvede bildiri değil, yaptırım yapacak kararlar bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Necmettin Erbakan'ın 1974 yılında kararlı tutumu ile Kıbrıs Barış Harekatında zafer kazandırdığını dile getiren Karamollaoğlu, ABD'nin üslerini kapattığını ve Türkiye'ye ambargo uyguladığını, ama bu kararın Türkiye'nin kendi ayakları üstünde durmasına vesile olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

"Kısa vadede bütün İslam ülkeleri Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdıklarını bütün dünyaya ilan etmeleri gerekir. İslam ülkelerinin resmi ve gayri resmi İsrail ile olan bütün ekonomik, askeri, diplomatik ilişkilerini kestiklerini tüm dünyaya ilan etmeleri icap eder. Hava sahalarını İsrail'e ait bütün uçuşlara kapatmalıdır. İsrail ve ABD ürünlerine karşı boykot ilan etmelidir. 'ABD'nin ve İsrail'in ürünleri nelerdir? Boykot yapalım' diye teklifler gündeme getiriliyor. Maalesef başarılı olamıyoruz. Uzun vadeli planlarımız da olmalı. İlk atacağımız adım İslam ülkeleri arasında bir savunma teçhizatının kurulması olmalıdır. 40 senedir söyleniyor ama ciddi bir adım atılmamıştır. İİT, İslam Birleşmiş Milletler Teşkilatı haline getirilmelidir. İslam ülkeleri arasında en rahat yapılacak işbirliği ekonomik sahadadır. En kısa zamanda kendi ticaret paramızı kullanmalıyız. Niye Amerika'nın Avrupa'nın parasını kullanalım? Herkes bilsin ki bu kararı kabul etmeyeceğiz. Moğol istilaları, Haçlı seferlerinde olduğu gibi bu sinsi ve tehlikeli girişimi de er ya da geç tarihin çöplüğüne atacağız. İnanıyoruz ki karanlığın en şiddetli olduğu an şafağın en yakın olduğu andır. Bizim inancımızda karamsarlığa yer yoktur. Yenikapı şafağın habercisidir. Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti er ya da geç mutlaka kurulacaktır."

FİLİSTİN'İN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: KUDÜS ASLA İSRAİL'İN BAŞKENTİ DEĞİLDİR

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Saadet Partisi'nin çağrısıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen ve birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği "Kudüs İslam'ındır" mitinginde konuştu.

Kudüs'ten gelen selamları ileten Mustafa, "Mescid-i Aksa'dan, ilk kıblemizden selam olsun. Hepinize teşekkür ediyorum, Filistin halkı bu kararlı duruşunuzdan gurur duyuyor. Filistin halkıyla dayanışmanızı ilan ettiğiniz bu miting dolayısıyla sizlere teşekkür ediyorum. Kudüs asla İsrail'in başkenti değildir. Kudüs yeryüzünde mübarek bir arazidir. İsrail orayı zorla işgal etmiştir." diye konuştu.

Mustafa, Kudüs'ün durumunu tüm dünyanın bildiğini aktararak, Trump'ın aldığı bu kararın ancak ve ancak aşırıcılara cesaret verdiğini söyledi.

Trump'ın kararının Kudüs'ün sömürgecilerle işgaline zemin hazırladığına dikkati çeken Mustafa, şöyle devam etti:

"Kesinlikle bağımsız Filistin devleti olmadan asla barış olmaz. Bağımsız Filistin devleti de başkenti Kudüs olmadan olmaz. Ey Trump, bu attığın adımla Filistin halkının daha fazla zulme uğramasına zemin hazırlamış olacaksın. Bizim ve Arap ülkelerinin toprakları işgal edilmeye devam edecektir. İsrail, asla senin alkışladığın gibi demokratik bir devlet değildir. Bunu sadece orada yaşayan Müslümanlara değil Hristiyanlara sorsan yine aynı cevabı alırsın. Bilesin ki aldığın bu karar, yalnızca siyonizmin tarihindeki kara lekeler bir yenisini ekleyecektir."

Mustafa, alınan kararın tarihin çöplüğüne döneceğini dile getirerek, Kudüs'ün Müslümanların olmaya devam edeceğini aktardı.

Kudüs'ün tarih boyunca barışın şehri olduğunu ifade eden Mustafa, "Kudüs asla savaşın merkezi olmayacaktır. Anadolu topraklarında yaşayan kardeşlerim, Kudüs 1917'de başlayan işgalin 100. yılını yaşıyor. O yüzyıl ki kararlılıkla ve mücadeleyle geçti. Bu sürede halkımız çok şehit ve yaralı verdi. Milyonlarca kardeşimiz sürgün hayatı yaşıyor. Bu kardeşlerimiz kararlılıkla direnişini sürdürüyor. Bir karış toprak parçası alamayacaklar. Tüm Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdikleri destekleri için teşekkür ediyorum. Türkiye'de ve dünyada bir Filistin duruşu sergileyen merhum Necmettin Erbakan'a rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

Türk halkının her zaman Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu anımsatan Mustafa, Filistin halkının da direnişten asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 17:42
banner53
YORUM EKLE

banner39