banner39

Yenilenebilir enerjiler de sera gazı üretiyor

Avrupalı bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının da kömür santralleri gibi karbondioksit yaydığı ortaya çıktı.

Güncel 29.07.2016, 11:41 29.07.2016, 11:41
Yenilenebilir enerjiler de sera gazı üretiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa yatırım bankasının Türkiye merkezli hazırladığı bir raporda, yenilebilir enerji kaynaklarının dahi atmosfere zararlı gazlar saldığı anlaşıldı Türkiye'nin birçok yerindeki jeotermal projeleri inceleyen uzmanlar, tesislerde atmosfere yayılan karbondioksitin kömür santrallerinden daha az olmadığını keşfetti.

Uzmanların detaylı hazırladığı raporda "Jeotermal enerjide yerin altında bulunan sıcak su buharla birlikte enerji türbinlerini harekete geçiriyor. Ancak sıvı toprağa geri enjekte edilse de gazlar buharla birlikte dışarı dağılıyor. Türkiye'de yaşanan problemde özellikle Batı Anadolu'da kuyuları delen kireçtaşı hakimiyeti geliyor. Bu kireçtaşları çoğunlukla kalsiyum barındırıyor ve karbondioksitleri kendi içerisinde bölüyor" ifadeleri yer aldı.

The American İnterest'in haberine göre, yatırım bankalarının yayınlanan rapor sonrası rahatsız bir pozisyonda olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz Ocak ayında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye'deki jeotermal projeleri için 100 milyon dolar bir bütçe ayırmıştı.

Dünya Bankası Temiz Teknoloji Fonu da Türkiye'deki jeotermal kapasitesinin keşfedilmesi için 25 milyon dolar bir yatırım yapmıştı.

Uzmanlara göre, yayınlanan rapor dünyadaki yenilebilir enerji için iki önemli durumu ortaya koyuyor. Bunlardan birincisi her yenilenebilir enerjiyi ya da kendi içerisinde temiz güç sağladığı tahmin edilen şeyleri kayıtsız şartsız almak gerekmiyor. İkincisi ise jeotermal enerji her ne olursa olsun uzun bir dönem 'önemli rolünü' sürdürecek ancak bütün enerji kaynakları gibi üzerinde çalışma yapılmasına ihtiyaç var.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?